S hospodářskou recesí musí firmy bojovat

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


S hospodářskou recesí musí firmy bojovat
Author denik.cz
Date 2009-04-05
Source denik.cz
Genre internet
Respondent

Českokrumlovsko –Ekonomická recese o sobě dává vědět i v českokrumlovském regionu. Například strojírenská firma Linde pohony v tyto dny zaměstnává 225 lidí. Ke konci loňského roku propustila 13, nyní ještě dalších osm, kteří nesouhlasili se zkrácenou pracovní dobou. Tu před měsícem vyjednalo vedení s většinou svých pracovníků. „Nikde jinde práci v oboru neseženeme a to i tady pracujeme jen tři dny v týdnu,“ upřesnil jeden ze zaměstnanců Marian Rolník. Firma Linde pohony odhaduje, že její letošní obrat bude oproti loňskému roku zhruba o 40 až 50 procent nižší a spustila celou řadu kroků, které by měly firmu dovést ke snížení nákladů, ale i větší zaměstnanosti pracovníků.

Problém a řešení

„Jestliže nebudou naše zakázky nadále klesat, umožní tato opatření firmě pracovat jeden rok, aniž by musela propouštět další pracovníky,“ uvedl ředitel Linde pohony Zdeněk Lovčík. „Problémem je například nerovnoměrná vytíženost strojů. Pro některé je práce na pět dní v týdnu, jiné mohou být vytíženy třeba jen dva až tři dny v týdnu,“ dodal Lovčík. Zaměstnance tedy čeká přeškolování na jiná pracoviště. Nadcházejícího období pak chce Linde pohony naopak využít pro zvýšení kvalifikace svého personálu a ještě většímu zefektivnění chodu firmy.

Při včerejší návštěvě několika firem v českokrumlovské průmyslové zóně odpověděl jihočeský hejtman Jiří Zimola na dotaz Českokrumlovského deníku, jakou pomoc nabízí kraj soukromníkům: „Jihočeský kraj nyní vypsal grant na pomoc drobným podnikatelům,“ konstatoval Zimola. „Navíc jsme u grantu minimalizovali podmínky, které si dáváme, protože nám jde o to tyto veřejné peníze dostat k podnikatelům ať už začínajícím, nebo těm, kteří se s nějakými problémy mohou potýkat.“ V tuto chvíli už jsou podle Zimoly na řadě právě firmy, aby si samy řekly, jakou pomoc potřebují. Hejtman Jiří Zimola měl včera na programu mimo jiné setkání s podnikateli v cestovním ruchu Lipenska. Jak dodal, je připraven právě v oblasti Pošumaví jednat se Správou Národního parku Šumava o vyvážení zájmů ochrany přírody na jedné straně a se zájmy občanů na straně druhé. Požadavky ochránců přírody jsou totiž mnohdy ve velkém rozporu s možným rozšířením pracovních míst a trhu. Vzít věci do svých rukou se tady snaží i sami občané. Dokladem toho je například nedávná petice za vznik lanovky spojující Hochficht s českou stranou, kterou nyní podepisují lidé na Hornoplánsku. Ta navazuje na dřívější snahu místních hoteliérů přesvědčit ministerstvo životního prostředí, že je tento krok pro region velice důležitý.

Pomůže Jihočeský kraj? „Víte, že se často vyjadřuji k problematice Šumavy a rozvoji cestovního ruchu v oblasti horního Lipna. To jsou místa, kde musíme spolupracovat a kde si sami podnikatelé musí říci, co od kraje očekávají a na druhé straně kraj musí hledat cesty k tomu, jak jim pomoci,“ doplnil hejtman Zimola.

Krajský grant

Setkání podnikatelů s hejtmanem organizovala Jihočeská hospodářská komora. Podle Zdeňky Doleželové z českokrumlovské Oblastní kanceláře komory se na sdružení obracejí firmy především při snaze získat granty nebo kontakty. „V současné době nás stále více firem žádá o zprostředkování kontaktů do zahraničí na případné partnery, se kterými by mohly obchodovat,“ nastínila. „Monitorovali jsme podobné poptávky ze zahraničí směrem k českým podnikatelům, ale v současné době je takový zájem velice malý. Komora má ovšem k dispozici všechny potřebné údaje týkající se nového krajského grantu zaměřeného na podporu marketingových aktivit v cestovním ruchu. Podnikatelé v této oblasti mohou získat částky v rozmezí od dvaceti tisíc do dvou set tisíc korun na tisk propagačních materiálů nebo na účast na veletrzích a výstavách cestovního ruchu,“ doplnila Zdeňka Doleželová.