S personální změnou v parku nesouhlasí hejtman ani obce

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


S personální změnou v parku nesouhlasí hejtman ani obce
Author Jana Amortová
Date 2006-09-07
Source Českobudějovický deník
Genre tisk
Respondent

Vimperk – Pouze šest z jedenácti lesních správ zbude v Národním parku Šumava od října letošního roku. „Na místo dosavadních lesních správ vytvoříme územní pracoviště,“ upřesnil tiskový mluvčí správy Radovan Holub. Podle ředitele správy NP a CHKO Šumava Aloise Pavlíčka je cílem především ekonomická úspora a sloučení lesní a strážní služby a informačních středisek v parku do nové vzniklého odboru terénní služby, což je běžné u srovnatelných národních parků, například KRNAP je tímto způsobem již řízen. „Ušetříme až sedm miliónů korun ročně, které v parku zůstanou a můžeme je použít jinde,“ řekl včera JDB ředitel Pavlíčko s tím, že možnosti je přebudovat některé prostory na služební byty, kterých má park nedostatek. Během následujících tří let by měl park ušetřit zhruba šestadvacet milnou korun.

Změna se ale dotkne také samotných zaměstnanců parku. „O práci může přijít maximálně deset lidí,“ doplnil Holub. Národní park proto v současné době obsazuje místa vedoucích. „K dnešnímu dní jich máme devět a další budou následovat,“ vysvětlil Pavlíčko a doplnil, že vše je v souladu se zákoníkem práce. Prý se teprve uvidí, jak zaměstnanci parku přijmou změnu a mnohde i rozšíření pracovní náplně.

Se změnami nesouhlasí Jihočeský hejtman Jan Zahradník, který ředitele Pavlíčka požádal o jejich pozastavení. Podle hejtmana není teď vhodná doba. „S tím nepočítám, jde jen o provozní věci. Reorganizace byla vyhlášena posledního srpna a máme třicet dní na její dokončení,“ řekl Pavlíčko. Lavina kritiky se na správu národního parku a hlavně jejího ředitele snáší ale také od starostů Šumavských obcí. „S reorganizací národního parku zásadně nesouhlasím, vedení parku nám neustále lze,“ prohlásila včera starostka Borových Lad Stanislava Barantalová. Právě z Borových Lad je v parku zaměstnáno patnáct lidí, a když tihle přijdou o práci, jinou si jen těžko najdou. „Také se může stát, že my obce, které jsme vidět a neustále křičíme, projdeme bez propuštění lidí a dotkne se to těch, které mlčí, co pak tam budou lidé dělat,“ uzavřela Barantalová.