S plánem péče Národního parku Šumava nesouhlasí někteří ekologové

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


S plánem péče Národního parku Šumava nesouhlasí někteří ekologové
Author Markéta Horešovská, ČTK
Date 2001-01-18
Source ČTK
Genre tisk
Respondent

,


Praha – Někteří zástupci ekologických organizací a odborníci na ochranu životního prostředí nesouhlasí se způsobem projednávání plánu péče Národního parku Šumava na období 2001 až 2010. Plán schválilo ministerstvo životního prostředí s účinností od letošního 1. ledna, určuje podobu parku na příštích deset let a obsahuje výhled až do roku 2030. O dokumentu informovali dnes novináře ministr životního prostředí Miloš Kužvart a ředitel Správy Národního parku Šumava Ivan Žlábek.

Ministr uvedl, že uspořádal tiskovou konferenci především jako reakci na sdělení, která se v poslední době objevovala v tisku a týkala se plánu péče národního parku. „Plán péče byl v loni v březnu rozeslán všem 22 obcím, jejichž katastry leží v národním parku, aby se s jeho zněním seznámily před nadcházející regionální radou Národního parku Šumava. Povinnost ze zákona se přitom týká pouze obcí, delegovaných do rady národního parku, kterých je jedenáct,“ řekl Kužvart.

Deník Mladá fronta Dnes (MfD) ve středu zveřejnil názor sdružení Hnutí Duha, že mnozí odborníci i zástupci šumavských obcí dosud nevědí, co konečná verze plánu obsahuje. Správa parku ale tvrdí, že plán dala posouzení obcím i nezávislým oponentům. „O oponenturu zpracovaného návrhu plánu byly nad rámec zákona požádány i některé významné osobnosti, zabývající se ochranou přírody, například Josef Fanta, Jan Jeník. Jejich připomínky byly do návrhu plánu péče zapracovány,“ řekl Žlábek.Jeden z pěti oficiálních oponentů Igor Míchal z Agentury ochrany přírody a krajiny se podle MfD vyjadřoval pouze k první verzi dokumentu. „Řekl jsem, že s takovým zněním nesouhlasím, a pak už se nikdo neozval,“ řekl Míchal listu.

V plánu péče je zakotven například postup rozšiřování nejpřísněji chráněných zón, které by do roku 2030 měly tvořit 75 procent rozlohy parku. Právě chystané zvýšení podílu těchto zón nejvíce kritizovali starostové obcí. Obávají se, že tak bude omezen rozvoj jejich sídel.

Mezi důležité body plánu patří i podpora zemědělství, rozvoj šetrných forem turistiky, soustavná péče o genofond rostlin a živočichů a náprava závažných narušení vodního režimu.