Schengenem se prostupnost hranic na Šumavě okamžitě nezmění

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Schengenem se prostupnost hranic na Šumavě okamžitě nezmění
Author ČTK, Lada Pešková
Date 2007-12-13
Source ČTK
Genre tisk
Respondent

,

Plzeň - Zřejmě až na jaře, až roztaje sníh, se na Šumavě projeví změny po vstupu ČR do schengenského prostoru. Lidé se budou moci volně pohybovat po druhých zónách parku, tudíž i přes hranice. Do budoucna by měly na hranicích vzniknout další nové přechody. Správa parku navrhuje dva, turisté a šumavské obce mají seznam zhruba dvacítky dalších míst, řekli dnes novinářům zástupci , a .

„Dává nám to čas hlavně na to, abychom pracovali na novém návštěvním řádu, který by měl být hotový do konce dubna. Zruší klidová území, která jsou v současné době celoplošně nepřístupná,“ řekl ředitel parku František Krejčí. Klidová území jsou v druhé zóně parku v oblasti Železnorudska, Modravských slatí, Povydří, Vltavského luhu, Trojmezí a Smrčiny. Po jejich zrušení budou druhé zóny pro turisty celé přístupné i mimo značené trasy, výjimku v nich budou tvořit zvláštně chráněné oblasti přírody, kam bude vstup i nadále zakázán. První zóny, v nichž zatím není žádný přechod do Bavorska, budou stále přístupné jen po značených trasách.

Na Šumavě je nyní 18 přechodů různých typů do Německa a Rakouska. Správci českého a bavorského parku chtějí společně připravit nový systém přístupu na hranici. První společná mapa možných nových přechodů obou parků by mohla být hotová 15. Ledna, řekl Krejčí. Zatím jsou na společné hranici obou parků tři přechody, z toho jen dva celoroční.

Šéf bavorského parku Karl Friedrich Sinner zdůraznil, že větší průchodnost hranic v přísně chráněných územích lze organizovat pouze tak, aby nezhoršovala stav přírodních území. Nový společný systém přístupu na hranici by měl zahrnovat také pořádání prohlídek s oprávněným průvodcem pro menší objednané skupiny lidí do míst, kde nebude možné kvůli ochraně přírody udělat běžný přechod. Správa českého parku zatím navrhla dva nové turistické přechody Bučina - Knížecí Pláně a Žďárek - Světlé Hory, podle Krejčího se nebrání diskusi ani o dalších místech.

„Největší přínos Schengenu je v tuto chvíli naděje,“ konstatoval šéf Klubu českých turistů a rady národního parku Šumava Jan Stráský. Nečeká, že okamžitě 21. Prosince začnou lidé chodit přes hranice na libovolném místě v druhé zóně parku. „To si dovolí jen někdo, kdo Šumavu velmi dobře zná, v zimě není jen tak jednoduché najít cestu,“ řekl. Ocenil, že správci parků, šumavské obce a turisté začali spolupracovat na hledání možností, jak otevřít nové přechody, a zkrátit tak cestu na turisticky atraktivní místa Šumavy.

„My považujeme za optimální, aby se počet přechodů, kterých je dnes 18, alespoň zdvojnásobil,“ uvedl Stráský. Turisté vypracovali svůj seznam s 16 novými možnými místy, obce v národním parku mají na seznamu 17 míst. Alespoň osm až devět přechodů by podle nich mělo být v prvních zónách. Uznávají přitom, že v určitých územích budou vždy delší úseky hranice bez možného přístupu kvůli složitému terénu.

Jedním z přechodů, o jehož vzniku se bude opět jednat, bude Modrý sloup u Modravy. Historická cesta zde byla už ve 14. Století, obec nyní 14 let bojuje za otevření přechodu. Modravské slatě patří k nejcennějším a nejohroženějším částem parku. Ochránci přírody se otevření přechodu dosud různými argumenty bránili. Poslední byla námitka, že pěší turisté by mohli ohrozit populaci vzácného tetřeva hlušce.

Modrava, která má přes 25 kilometrůhranice s Bavorském, doufala, že Schengen tuto hranici otevře. „Avšak ani tato významná evropská smlouva, která je součástí evropského integračního procesu, neotevřela ani jeden metr z 25 kilometrůtéto hranice,“ poznamenal starosta Antonín Schubert. Postup orgánů ochrany přírody označil za ostudný, nedemokratický až totalitní.