Seminář o kůrovcové kalamitě

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Seminář o kůrovcové kalamitě
Author Věra Štechrová
Date 2001-06-22
Source ČRo
Genre rozhlas
Respondent Miloš Kužvart, Karolína Šůlová

Radiožurnál, Odpolední blok

Věra Štechrová, moderátorka

Ostrá výměna názorů mezi ministrem životního prostředí Milošem Kužvartem a ekology provázela seminář o kůrovcové kalamitě. Hlavní téma jednání obou stran ve Vimperku znělo „Kácet, anebo nekácet v prvních zónách šumavského parku?„ Hnutí Duha argumentuje tím, že Němci v sousedním Bavorském lese porost nekácí. To ale ministr Kužvart vyvrací.

Miloš Kužvart, ministr životního prostředí ČR /ČSSD/

Ona ta argumentace už delší dobu zde není pravdivá. I v Bavorském lese zasahují proti kůrovci. Nebuďme papežštějští než sám papež. Šumava za experiment, který by vedl k jejímu totálnímu odlesnění, prostě to si nemůžeme dolovit, ani správa národního šumavského parku, ani já.

Věra Štechrová, moderátorka

„Blokády nechystáme, ale boj nevzdáváme,“ vzkazuje ministru za ekology Karolína Šůlováz Hnutí Duha.

Karolína Šůlová, Hnutí Duha

My se hodláme především soustředit na nový zákon o Národním parku Šumava a myslíme si, že ten zákon by měl především stanovit jasná pravidla pro nejcennější oblasti, která by byla stejná jako v ostatních evropských národních parcích. Budeme se pochopitelně snažit rozpoutat nějakou veřejnou diskusi o tom problému, budeme se snažit působit na poslance, vyjednávat se starosty obcí a podobně.