Senátoři podpořili obce v boji proti kůrovci

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Senátoři podpořili obce v boji proti kůrovci
Author Václav Janouš
Date 2005/08/08
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Ministerstvo životního prostředí podporuje správu parku

Přes vysokou nadmořskou výšku bude na Šumavě ještě kvůli stromům, které zůstaly napospas kůrovci, horko. Senátoři se chystají zarazit správě parku současné hospodaření.

Vimperk - Zastavte šíření kůrovce na Šumavě. To je úkol od senátorů pro ministra životního prostředí Libora Ambrozka. Senátoři se totiž postaví na stranu šumavských starostů, kteří napsali premiérovi Jiřímu Paroubkovi dopis, že mají obavy z uschlého lesa. Chtějí kácet stromy napadené kůrovcem i v nejcennějších místech parku a nechtějí, aby Šumava byla laboratoří pro nejrůznější pokusy. Ministerstvo kácení stromů právě v prvních zónách odmítá.

Od tohoto týdne začnou starostové šumavských obcí opět hledat s vedením národního parku správný směr, kterým se má Šumava dát. Nastolený způsob nezasahovat proti kůrovci přitom může zcela padnout, protože v září si chtějí „na kobereček“ pozvat ministra životního prostředí Libora Ambrozka senátoři.

„Zdá se nám, že některé kroky parku jsou odlišné, a proto na zářijovou schůzi zveme ministra a já mu doporučím, aby zastavil postup kůrovce a nedocházelo k dalšímu rozšiřování holin,“ řekl senátor Josef Kalbáč, do jehož obvodu mimo jiné spadá i Vimpersko a část Šumavy.

Ministerstvo kácení odmítá

Kácení v prvních zónách parku ale zcela odmítá ministerstvo životního prostředí. Tvrdí, že nyní v parku platí péče, která je běžná v evropských zemích, a návrh, aby se vrátilo kácení stromů v prvních zónách, které se dělo za minulého vedení parku, je pro ministerské úředníky nepřijatelný.

„Doufám, že se nám podaří vysvětlit senátorům, že nynější postup bezzásahovosti je tím nejlepším a nejsprávnějším, pokud chceme, aby vyrostl nový zelený les,“ řekla mluvčí ministerstva Karolína Šůlová.

Správa Národního parku Šumava si také stojí za svým a obhajuje nezasahování proti kůrovci stejně jako ministerstvo. „To, že na určitých plochách uschl les, znamená jinými slovy, že zahynulo horní stromové patro. Biologické procesy však běží dál a nerušeně se připravuje zrod nového, stabilnějšího lesa,“ vyvrací obavy starostů mluvčí šumavského parku Radovan Holub.

Ačkoliv se senátoři chtějí postavit na stranu starostů, právě první muži šumavských radnic začínají ze staronové války proti současné péči v lesích vycouvávat. Jakmile zjistili, že původně utajovaný dopis premiérovi Jiřímu Paroubkovi má k dispozici MF DNES a uveřejnila jej, začali rušit své podpisy a razítka na něm.

To už udělala například západočeská Modrava. „Některé věci v dopise se nezakládají na pravdě. Dozvěděl jsem se to až poté, co jsem dopis podepsal. Dnes už bych to neudělal,“ omlouvá svůj podpis starosta Modravy Antonín Schubert, jemuž zastupitelé vytkli, že s nimi text vůbec neprojednal.