Situace v lesích chráněných krajinných oblastí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Situace v lesích chráněných krajinných oblastí
Author ČRo
Date 2007-01-25
Source ČRo
Genre rozhlas
Respondent Vladimír Hynek

Radiožurnál

Moderátor

Připomínáme, že už od pěti platí nouzový stav v některých krajich a v některých okresech, které byly nejvíce postiženy větrnou kalamitou. Toto opatření má umožnit co nejrychlejsi zpracování dřeva v lesích. Souvisi s tím, že se do lesa proste nesmí chodit. Kvůli privalum sněhu se přitom nebezpečí dalšího padani stromu zvysilo a zaveje komplikuji práci i lesníkům. Jaka je konkrétní situace v chráněných krajinných oblastech, o tom teď budeme v Ranním radiozurnalu mluvit s Vladimírem Hynkem, vedoucím Oddelení velkoplosných chráněných území Ministerstva životního prostředí.

Dobry den, pane Hynku.

Host (Vladimír Hynek):

Dobry den i vam.

Moderátor

Už vite úplně presne, kolik dřeva spadaneho po vichřici je uklizeno?

Host (Vladimír Hynek):

No my nevime presne ani kolik dřeva vlastně popadalo, tudíž nemůžeme vedet ani kolik je prubezne uklizeno.

Moderátor

Nějaké výhodnocení na vcerejším zasedani vlády bylo, tedy i nějaké údaje jsou uz.

Host (Vladimír Hynek):

Takhle, ty údaje jsou předbezne, které se budou neustale zpresnovat, a definitivní rozsah budeme znat, až se ta kalamita zlikviduje. Zatím jsou to radove ty odhady zhruba 700 tisíc na území Národního parku Šumava, včetně teda obecních lesu a radove 70 tisíc na území krkonosského národního parku. To je předbezny odhad, který se samozřejmě bude upravovat. Ale pocitame spis, že to množství bude větší, než to, co bylo uvadeno.

Moderátor

Nejhure je na tom asi Šumava, je to tak?

Host (Vladimír Hynek):

No z hlediska poctu polomů, poškozených ploch, je to samozřejmě Šumava, protože je to samozřejmě největší národní park na území české republiky.

Moderátor

Je to jenom tím, že je to největší národní park nebo vidite i jiné příčiny?

Host (Vladimír Hynek):

Takhle, příčin je několik. Příčina je ta v průběhu zimy, které bylo teple počasí, nežamrzla půda a tím pádem přišel ten narazovy silný vítr, který se projevoval tak, jak se projevoval, že mistama skutečne leží celé porosty. No a samozřejmě mají na to vliv i stav porostu. To znamená jejich druhove slození a vekova struktura.

Moderátor

Ktere chráněné krajinné oblasti jsou ještě v režimu nouze, tedy, že se do nich nesmí?

Host (Vladimír Hynek):

V postate jsou to ty kraje, v kterých to bylo vyhlaseno, to znamená Slavkovsky les, česky les a v oblasti Novohradských hor i když to není přímo CHKO, ale tam jsou ty problémy také vyznacne. A předpokládám, že ještě v oblasti českomoravské vrchoviny na zdarských vrsich.

Moderátor

Tady je asi namiste pripomenout, co to znamená vyhlášení nouzového stavu pro takoveto oblasti.

Host (Vladimír Hynek):

Ten nouzový stav má hlavně vyznam pro zpracovatele te kalamity, že mohou ve zkracenem vyberovém řízení si vyhledat firmy, které jim umozni, co nejrychleji a co nejprůhledněji toto řízení realizovat, aby mohla co nejdříve být zahajena asanace těchto polomů, protože stavajici kapacity, které jsou násmlouvan, samozřejmě na tento rozsah práci nestaci.

Moderátor

Už se vám podařilo nasmlouvat některé firmy, které vám budou pomáhat uklízet, nebo stále ještě nemate pokrytou vasi potrebu v tomto smyslu?

Host (Vladimír Hynek):

Pokud já mám tedy informace, tak zatím ta potřeba pokryta není. Předpokládám, že se nám to podaří. Otázka je nabidky a poptavky, protože ty problémy jsou v rámci celé republiky. Ale zatím máme informace, že by se mělo všechno pokryt.

Moderátor

Co hrozí tomu, kdo do lesa přece jenom půjde, být se to nesmí?

Host (Vladimír Hynek):

Kdyz pominu pokutu, kterou by mohl dostat od příslušných strážců ochrany přírody nebo lesní straze, případně Policie české republiky, je to především zdravotni riziko. Protože kdo nezná, jakým způsobem opadaji tyto poskozene stromy, teď zvlášť pod tím naporem sněhu, tak nevi. o cem mluvi. Je to proste velike riziko a vzpomenme si, kolikrát se to v lese stalo, aniz byla nějaká kalamita, že se zlomil strom. Proste je to velike riziko pro ty lidi a není možno předpokládát, že by byli schopni před takto padajicim stromem uhnout. Proste to je velike riziko, srovnatelne, snad není nic srovnatelneho.

Moderátor

Mluvil jste o lesní strazi. Jak se tedy vlastně bude kontrolovat dodrzovani tohoto zákazu? Straznici, lesní straznici, když to takto zjednodusim?

Host (Vladimír Hynek):

Ne straznici, lesní straz.

Moderátor

Zjednodusil jsem to, uvedl jsem to. Umlouvam se za to, pokud vám to vadi. Jak se to bude kontrolovat? Tam míří ta otázka.

Host (Vladimír Hynek):

V podstatě bude to namatkova kontrola. Spis pocitam, že se nebudou lidem dávat pokuty, ale ze se budou lidé upozornovat na nebezpečí a budou se z těchto míst vykazovat. Jinak ale předpokládáme, že jak se budou ty cesty uvolnovat, že se ten režim bude na určitěm území zprisnovat, ale bude to vždy viditelné oznaceno a budou o tom informovany příslušne obce.

Moderátor

Jak to bude oznaceno? Nějaké cedulky, praporky?

Host (Vladimír Hynek):

Jednotlive správy národních parku nebo ty orgány, které správuji lesy, budou mít na základě rozhodnutí orgánu státní správy lesů povinnost oznacit ty cesty. Na začátku těch cest zákaz vstupu, a pokud tento zákaz pomine, tato cedule bude odstraněna. Ale bude to muset být oznámeno příslušne obci,a by mohla informovat občany, případně i jiné návštěvníky.

Moderátor

Pane Hynku, díky za rozhovor, at nemusíte honit mnoho lidi po lese a at se vám to podaří co nejdřív zvládnout a naše lesy jsou zase v pořádku.

Host (Vladimír Hynek):

Ja vám dekuju a preju všechno nejlepší všem posluchacum.

Moderátor

Děkuji za rozhovor, na shledanou.

Host (Vladimír Hynek):

Na shledanou.

Moderátor

Tak to byl Vladimír Hynek, vedoucí Oddelení velkoplosných chráněných území Ministerstva životního prostředí, se kterým jsme rozebrali nouzový stav, který je vyhlasen a už platí v našich lesích v rade kraju české republiky, v rade okresu, které byly nejvíce postiženy větrnou kalamitou z minulého týdne.