Sjezdovky na Špičáku budou komfortnější

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Sjezdovky na Špičáku budou komfortnější
Author denik.cz
Date 2010-09-09
Source denik.cz
Genre internet
Respondent

Plzeňsko – Čtyři sjezdovky na Špičáku se dočkají rozšíření. Šumava se chystá na zimní sezonu.

Zlepšení bezpečnosti i komfortu pro sjezdaře už v nadcházející zimní sezoně přinese rozšíření sjezdovek na šumavském Špičáku. „V současnosti odlesňujeme spodní části sjezdovek, které leží ve třetí zóně Chráněné krajinné oblasti Šumava (CHKO). Odlesňovaná plocha má rozlohu zhruba 1,6 hektaru,“ uvedl jednatel špičáckého lyžařského areálu Vladimír Kasík.

Přípravy na zimu

Rozšíření se týká čtyř špičáckých sjezdovek. „Sjezdovka číslo 3 bude rozšířena v úseku od Jezerní cesty (žlutá turistická trasa k Čertovu jezeru vede přes špičácké sjezdovky, pozn. red.) k dolní stanici Lomeného vleku mezi dvojkou a trojkou při pohledu dolů po pravé straně, stejně tak sjezdovka číslo 2. Velmi důležitá je také nová propojka mezi snowparkem, tedy sjezdovkou číslo 1, a spodní stanicí Lomeného vleku, která umožní lepší využití snowparku,“ upřesnil Kasík.

Od Jezerní cesty dolů rozšiřují na Špičáku i sjezdovku číslo 4 (tzv. Šance), která je se sklonem až 52 stupňů nejprudší sjezdovkou v České republice. „Tady jde o vklad do budoucna, plánujeme tam postavit nějaké dopravní zařízení, aby tato sjezdovka byla více využívána,“ doplnil Kasík.

Vlastníkem pozemků, kterých se odlesňování týká je město Železná Ruda. „Rozšíření sjezdovek je jednou z věcí, které budou návštěvníci v zimní sezoně určitě kvitovat s povděkem. Je to další krok ve zlepšování podmínek v oblasti turistického ruchu, který je pro rozvoj Železnorudska zcela základní,“ řekl Deníku železnorudský starosta Michal Šnebergr.

Zvýšení bezpečnosti

Díky širším sjezdovkám bude lyžování na Špičáku bezpečnější. „Doufáme, že rozšíření přinese hlavně zvýšení bezpečnosti, lyžaři budou mít více místa kam na sjezdovce uhnout. Rozšířená spodní část dvojky bude také už téměř carvingovým svahem, což zvláště lyžařům, kteří si ráno přivstanou, nabídne opět větší zážitek. Věříme také tomu, že větší šířka přispěje k tomu, že sjezdovky od rána vydrží déle rovné, bez boulí, protože se zátěž rozloží na větší plochu,“ vyjmenoval Kasík přínosy širších sjezdovek.

V plánu jsou i úpravy horních částí sjezdovek, které leží ve druhé zóně CHKO. „V současnosti se zpracovává ekologický posudek s tím, že vše je už předjednáno s vedením CHKO Šumava. Vybrány jsou úseky, které tvoří kompromis mezi tím, co by chtěli lyžaři a ochranou přírody. Nepůjde o nějaké masivní kácení a rozšiřování sjezdovek, ale hlavně o bezpečnost, o rozšíření nepřehledných míst,“ vysvětlil Kasík.