Sníh zvětšuje rozsah kalamity v jihočeských lesích

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Sníh zvětšuje rozsah kalamity v jihočeských lesích
Author Petr Pokorný
Date 2007-01-25
Source Právo
Genre tisk
Respondent

Správci varuji před vstupem do narušených porostu na celém území kraje, hrozí pad stromu

Rozsah jedné z nejhorších lesních kalamit v posledních desetiletích na jihu Čech bude zřejmě ještě větší, než správci lesu očekávali. Naplnily se totiž jejich obavy, že začne sněžit.

„Situace po orkánu z minulého týdne se bohužel dále komplikuje. Sníh jednak brání v rychlem zahajení práci na likvidaci polomů, a současne může jejich rozsah dramaticky zvýšit,“ řekl v úterý Pravu zástupce ředitele jihočeského inspektorátu Lesu České republiky Radek Pomije. Už nyní přitom státní lesy označuji kalamitu za zcela mimořádnou. Podle odhadu padly na území spravovaném jihočeským inspektorátem Lesů ČR nejméně dva miliony krychlových metrů vesmes dospelých smrkových porostu. Jen ve vyšších partiich Novohradských hor padlo více než 800 tisíc kubíků dřeva. Další desítky tisíc kubíků leží v městských a soukromých lesích. „V našem případě cini polomy dle předbezných údajů až 15 tisíc krychlových metrů dřeva, což je přibližne naše dvouletá těžba. Při současnem počasí ale mohou být škody ještě daleko větší,“ konstatoval vedoucí úseku lesu a myslivosti společnosti Lesy a rybniky města České Budějovice Josef Schor. Správci lesu na celém území kraje v současne době unisono varuji před vstupem veřejnosti do těžce poškozených lesu, v nichž hrozí další pady narušených stromů. Například na Českokrumlovsku bude po vyhlášení triměsícního zákazu vstupu do obecních lesu Pridoli a Mirkovic ve středu 24. Ledna vyhlasen i zákaz vstupu do lesů v lokalitě Zvonkova u Horní Plané.

„Jde o část šumavského národního parku, spadající pod státní správu lesu obce s rozsirenou působnosti, tedy Českého Krumlova. V oblasti Zvonkove hrozí nebezpečí pádu vyvrácených stromů. Občanum, kteří se přes zákaz budou v lese pohybovat, hrozí podle lesního zákona postih za přestupek do vyse pěti tisíc korun,“ uvedla mluvčí českokrumlovského městského úřadu Jana Zuziakova.

Rozhodne ministerstvo

„Park bude ve spolupráci s městskými úřady nucen omezit vstup do některých části kvůli ohrožení života turistů. Ti by měli striktne dodrzovat zákaz vstupu do kalamitou zasazených části lesních porostu. O zákaz vstupu na území parku jsme pozadali i další poverene obce, Klatovy, Sušici, Vimperk a Prachatice. Ty rozhodnutí postoupily ministerstvu zemědělství,“ sdělil ředitel Správy Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava Alois Pavlíčko.

V Národním parku Šumava padly vlivem orkánu statisíce kubických metru dřeva. Presnější odhad není možno zatím vycislit, protože terénní pracovníci se do některých míst ještě nemohli kvůli polomům dostat. Mnoha kalamitní místa zůstáváji nepřístupna. K nejpostiženějším mistum Šumavy patří Borovoladsko a Prášilsko.