Snímky ze zakázaných míst do soutěže neposílá

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Snímky ze zakázaných míst do soutěže neposílá
Author Jitka Šrámková
Date 2008-03-14
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Železná Ruda – „Nenávidím komunisty, ale kvůli nim a jejich železné oponě dostala Šumava kouzelný divoký vzhled. Problém je ale v tom, že je velká část zdejšího území pro její milovníky nepřístupná,“ prohlásil včera Václav Chabr, podnikatel a fotograf ze Železné Rudy, když zahajoval debatu o přáních místních patriotů. Stejné téma se vinulo také včerejším jednáním ředitelů národního parku Šumava a německého parku Bavorský les. Představitelé Svazu šumavských obcí požadovali, aby se mezi oběma parky otevřely více než tři nové hraniční přechody a další turistické cesty.

„Za první republiky vedly například na Juránkovu chatu nad Jezerní stěnou u hranice s Bavorskem tři turistické trasy, dnes ani jedna,“ vypráví Václav Chabr, který má region prochozený s aparátem na krku. Přímo u hranice je totiž přírodní rezervace, kudy nevedou značené cesty.

Václav Chabr situaci musí řešit tak, že sedne do auta a přejede hraniční přechod v Železné Rudě. Na opačné straně hranice auto zaparkuje a zhruba 40 minut si to štráduje k Juránkově chatě, odkud je nejkrásnější pohled na Černé jezero a fotí. „Kdybych sem šel z české strany, sice bych se víc zapotil, ale při cestě bych udělal spoustu krásných snímků,“ říká o zakázané cestě, která láká mnoho milovníků Šumavy. Někteří ji podstoupí, i když riskují pokutu.

O tom, že na zakázaná území míří mnozí turisté, samozřejmě vedení národního parku dobře ví. „Nedávno vyhlásilo fotografickou soutěž na téma krásy Šumavy, ale paradoxně muselo předem varovat nadšence, kteří by poslali fotografie ze zakázaných zón, že tato díla vyřadí,“ vypráví Václav Chabr. „I když fotografií bych mohl poslat spoustu, kvůli tomuto upozornění jsem to neudělal,“ uvedl. Fotografie raději umístil na výstavu, kterou pořádá v těchto dnech v Alžbětíně.