Snažíme se peníze utratit i smysluplně využít

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Snažíme se peníze utratit i smysluplně využít
Author Václav Kozák
Date 2007-01-02
Source Právo
Genre tisk
Respondent Petr Zimmermann

Hejtman Plzeňského kraje Petr Zimmermann (ODS) řekl v novoročním rozhovoru Právu:

  • Patrite k milovnikum zimnich sportu a Šumavy. Jak se vám libi zima, která zatím nebyla příliš bila, vyrazite za sněhem na ledovce?

Na Šumavu musím vyrazit aspon na pár dni, at sníh bude nebo ne. Když je sníh, Šumava je nadherna. Je nadherna, i když prsi a je zima, ale není to samozřejmě ono. Do Alp se taky aspon jednou za rok dostanu, ale Šumava je fenomen. Doufam, že bude sníh aspon na bezky, abych ji jako každý rok mohl prejit ze Špičáku do Nove Pece. Na to se tesim.

  • Jak hodnotite uplynuly rok?

Z pohledu krajského ho hodnotim pozitivne. řekl bych jednoznacne pozitivne, ale to je fraze. Pokud bychom se divali na celkovou politickou situaci, zaznamenali jsme v tom odchazejicim roce znacne výkyvy politického počasí. Měli jsme dvoje volby, strana, kterou já reprezentuji, si v obou vedla až nad očekávani dobre. Doufam, že volici ocenili naše postoje, nasi praci. Skoda ze na te celostatní urovni volebni vysledek neumoznil sestavit vládu s jasnou většinou, která by mohla konat podle svého programu a volici by ji to za čtyři roky zase spocitali. At už v dobrem, nebo spatnem. A pokud jde o me osobně, myslím, že to v roce 2006 také docela slo.

  • Kraj vede od roku 2004 nový tým radnich. Jak se spolupráce zabehla?

Jsme v pulce volebního období. V lednu chci svolat zasedani rady, kde bychom si měli říct, co se nám v rámci volebního programu povedlo i co se nepovedlo a co bychom se měli za ty dva roky ještě pokusit udělat.

  • Už loni jste říkál, že negativně vnimate hlavně neúspěch při vyjednavani o otevření turistického přechodu hranic na Modrem sloupu na Šumavě...

Je pravda, že otevření přechodu Modrý sloup je předmětem našeho programu už šest let a porad se nám nedari toho dosahnout.

  • Letos se situace přece pohnula, veřejnost se tam alespoň na vybrane dny dostala. Brali tam takové ty exkurze, i me zvali. Ale představa organizované skupiny s dozorem, která jde hromadne jednou za den - takovou formu turistiky já odmítám a nehodlam se toho účastnit. Přitom jde o cestu, která tam vždycky byla, a byla dokonce obchodni stezkou.
  • Tykaji se problémy jen této stezky, nebo celého šumavského parku?

Komunikace se správou Národního parku Šumava skutečne vazne. Domnívám se, že by se park měl otevřít pro lidi. Nevidím žádný důvod, proč by lidi nemohli chodit po asfaltkach nebo jasných lesních cestách a pozorovat přírodu. Nevidím důvod, proč by nemohli na Modrý sloup, proč by nemohli na Roklanskou hajenku nebo na hraniční chodník. Smeji tam zase jen vyvolení jako před rokem 1989. I nejcennější partie parku mají být přístupne, samozřejmě jen pesim turistům. Ale dneska jsme svedky nelogickeho postupu. Doufam, že se nám to podaří změnit, budeme se dal snazit. A týká se to také dalších zamyslených projektu, které nejsou přímo v parku, at už jde o možnost rozšíření sjezdovek na Špičáku a na Panciri. Byli bychom radi, aby Zeleznorudsko mohlo pritahnout další turisty.

  • Když sestoupime z hor, jake další věci v kraji jsou pro vas negativni?

Obecne bychom si prali, aby se některé věci darilo dělat rychleji, i když to nežaleží vždycky na kraji. Například ted, kdy se připravujeme na cerpani peněz z fondu Evropské unie na regionální operacni program na další bruselskou sedmiletku, myslím, že z nasi strany jsme všechno splnili, ale díky složitemu způsobu projednavani se to posunuje, to znamená, že první projekty bude možné předkladat až v druhé polovině příštího roku nejdříve.

  • Dělá kraj podle vas maximum, aby vyuzil možnosti cerpani peněz z EU v novém rozpoctovém období?

Chystame se přímo v Bruselu projednávat společný program pro nas a pro jihočeský kraj, takže to bude jeden z našich největších ukolu pro příští rok - vyjednat to tak, aby to k necemu skutečne bylo. Prioritou toho našeho planu je doprava - chystame se hodne investovat do oprav a rekonstrukci, případně i staveb silnic druhé a třetí tridy, doufame, že se nám spolu s městem Plzni podaří zahajit práce na stavbe toho severozapadního okruhu Plzne. Další priority jsou regenerace - ozivení měst a obci, kde je pamatovano i na menší města a obce, je tam zahrnuta i modernizace skol, socialnich ústavu a nemocnic a také cestovní ruch. Snazime se, aby těch cilu bylo spis mene, ale abychom u nich mohli skutečne dosahnout pokroku.

  • Mate konkrétnějsi představu, kolik kraj z EU může získat?

Během nadchazejicích sedmi let by do Plzeňského a Jihočeského kraje, které tvoří v rámci podpory z EU jeden region, mělo celkem priteci 17 až 18 miliard korun. Na dopravu půjde 42 %, na cestovní ruch 16 % atd. Budeme se snazit, aby ty peníze byly nejen utraceny, ale aby byly vyuzity smyslúplně, aby se za ne skutečne dosahlo viditelneho zlepsení. Například u silnični staveb se budeme snazit, abychom dosahli obvyklých cen -chceme, aby stavby, které budeme dělat, byly už v projektove fázi tvoreny racionalne a nebyly naddimenzovane. Nevidím důvod, proč by silnice v CR měly být staveny draz než v Německu.

  • Nedávno jste schvalili nový krajský rozpočet. Co mohou obyvatele regionu za víc než 3 miliardy v roce 2007 očekávat?

Budou mít jistotu, že se nežadluzime ani v tomto roce, to znamená, že fungovani kraje je nebude stát z jejich dani nic navíc. Verim, že se nám podaří vyrovnat se situaci spojenou se zmenou zákona o socialnich sluzbach, financovani domovu duchodcu a ústavu socialni pece není zcela jasne a během prvních tři až sesti měsíců bude velmi složite. cílem rozpočtu bylo, aby byl vyrovnany. Dari se nám drzet rozpoctovou stabilitu a přitom poměrně dost z vlastních peněz investujeme. Chceme aby všechny krajské instituce a organizace od skol, přes galerie a muzea až po němocnice fungovaly dal tak, jak maji, aby nebyly zdrojem nějakých problemu nebo nestability. Samozřejmě bychom si prali víc peněz, aby modernizace a zlepsení mohly jít rychleji. Vždycky si člověk preje více peněz. Do znacne miry jsme zavisli na celostatní politice, na zákonech, na státním rozpočtu atd., takže nežaleží vždycky na nasi vuli. Je to nekonecny příběh postupněho zlepsovani, neexistuje žádný zazrak, který by z roku na rok všechno zmenil k lepšímu, ale myslím, že se nám to postupně dari.

  • Rokem 2006 skoncilo období stavby dalnicního obchvatu Plzne, na obchvaty ale cekaji i další desítky měst a obci. Co dal?

Každý to vidí z toho pohledu, kde v kraji zije. Ti, kteří bydli v Klatovech, by samozřejmě radi, aby privadec od Plzne pokračoval alespoň do Prestic, aby byly pruhy pro předjizdení, aby byl obchvat. Ale to same si mysli lidé zijici podél silnice vedoucí na Horsovsky Tyn a Domažlice, to same si mysli lidé v Plasich. A mohl bych pokračovat. Silnični sit byla v kraji hodne zanedbana, snazime se, aby stavby, které to mají zlepšít, v územním planu byly. Silnice první tridy jsou věci státu a mrzi me, že na ne stát nedava tolik, kolik by bylo třeba. Byl bych rad, aby se podařilo některé úseky narovnat, vybudovat pruhy pro předjizdení v kopcích a v některých bodech postavit obchvaty, budou-li to obce chtit. Snazime se také preferovat pripravy zcela nove silnice, o které mluvime od samého začátku, což je pošumavska tangenta, která by podél hranic spojovala Tachov s Domažlicemi. Silnice by prospela ekonomickému rozvoji obou oblasti a měla by další souvislosti - například pro lidi z Tachovska by se stala mnohem dostupnější moderni nemocnice v Domažlicich.

  • ODS v posledních krajských volbach ještě zvyraznila dominantni pozici v zastupitelstvu, jak vnimate politickou situaci a postavení opozice?

Snazime se s opozici udrzovat slusne vztahy. Zduraznuji se všemi subjekty, které v zastupitelstvu jsou. Všechny subjekty jsou zastoupene ve vyborech zastupitelstva, což je zasada, kterou dodrzujeme. Myslím si, že je lepší, když jsou všichni zapojení a nesou alespoň určitou miru spoluzodpovědnosti za dění v kraji.

  • Jak vnimate pozici hejtmanu v souvislosti s celostatní politikou?

Kdyz budu mluvit za ODS, dva z hejtmanu jsou mistopředsedy strany, takže bych řekl, že pozice je odpovídájici postavení kraju a výsledku krajských voleb, který byl také mimořádny. řekl bych, že spolupráce v ODS je dobra. Jsou momenty, kdy mají logicky ruzne názory starostové, hejtmani a poslanci, ale to bude asi platit vždy.

  • Jak se aktuálně divate na vývoj vladni kříže?

Situace se musí hnout z místa. Myšlenka trojkoalice ODS, KDUCSL, želení má výhodu, že program by mohl být srozumitelnější, logictejsi, že by mohl prinest některé potřebné změny, aniz by poškodil občany. Třeba někdo uzna, že ten vysledek voleb nějak dopadl, a půjde se projit při hlasovani. Zároveň si ale myslím, že ODS měla na tomto projektu trvat od začátku a nemenit názor. Nemusela by dělat tak velké kompromisy ve slození vlády jako nyni.

  • Má smysl stavět vládu na několika takzvaných prebehlicich?

Ja jsem vždycky říkál, že pro řešení patu by byly nejlepší předcasne volby, které by umoznily jasnou vládu s jasnou většinou. Na tom nic nemením. Vladnout se sto hlasy se dá, ale je to mimořádne komplikovane.

  • Do jednání o vlade na podzim razantne vstoupila krajska organizace ODS, která se postavila proti vyjednavani o vlade s ČSSD. jak to podle vas vnimali volici v kraji?

Pro naše volice to bylo správne prohlásení. Bylo dobre tu situaci vyjasnit. Jsem rad, že ODS je strana, ve které můžete mít jiný názor a nevylouci vas. Zda se, že socialni demokrate jsou stranou, ve které jsou jiné názory jakoby zakázány, což me mrzi. Volici to vnimaji každý podle svého a jediným pravdivým průzkumem veřejného minení jsou volby. Je dobre, že každý si může vybrat podle svého, a dá tak najevo svůj názor na politické dení.

  • S ODS v Plzni letos zahybaly i komunalni volby a spory při sestavovani Plzeňské kandidatky - ani vy jste s konecným řešením nesouhlasil.

ODS je strana demokraticka, i procesy v ní se deji na základě demokratickeho scitani hlasu. Vic se k tomu asi v tuto chvíli říct neda. S nove zvoleným primatorem Plzne se zname přes deset let, sešli jsme se spolu a rekli si, jak bychom mohli postupovat spolecne v dopravních akcích či cerpani evropských peněz. Snedli jsme spolu obed a myslím, že jsme se shodli na základních smerech, kterými se budeme ubirat. V lednu bude spolecna schůzka radnich kraje a města. Během prvního pololeti se chystam na navstevy jednotlivých oblasti kraje, abych poznal nove starosty a některé nove věci v dalších městech a obcích. Chceme po komunalnich volbach zase vplout do normální spolupráce tak, jak to bylo před volbami.

  • Před komunalnimi volbami ale oslabila vaše domovska organizace ODS v Plzni na Slovanech, vnimate to také jako oslabení svých pozic?

ODS na Slovanech je tradiční organizace, jsou tam lidé, kteří chtějí pro ODS pracovat. V tomto ohledu se nic nežmenilo. Vztahy jsou lepší, než byly před půl rokem. Jsou docela dobre.

  • Chcete v roce 2008 obhajovat post hejtmana, který zastavate druhé volebni období?

V tuto chvíli bych byl rad, aby byla dovrsena práce v probíhajícim volebním období. Svou práci pokladam za smysluplnou a rad bych v ní pokračoval, ale na to, jak bude sestavena kandidatka ODS, mohu dat jasnou odpověď koncem roku 2007.