Soud jednal uvnitř pralesa

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Soud jednal uvnitř pralesa
Author Antonín Pelíšek
Date 2007-07-19
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Pred třemi lety zabil turistku na Boubíne strom. Soud zitra rozhodne o odškodneni

Boubín - Turisté na naucne stezce podél Boubínského pralesa mohli včera zahlednout podivne shromazdení. Prachatický okresni soud totiž zorganizoval vyjezd na misto, kde před třemi lety zabil strom zenu na vycházce.

její manzel Jaroslav Sauer se snaží dokázat, že stezky a lesní cesty na Boubíne jsou spatne oznacene a nevaruji dostatecne před nebezpečím. Státní lesy a Správa Národního parku Šumava podle něj nechávají u naucne stezky suché stromy, které se mohou kdykoliv zlomit a spadnout na turisty.

Sauer z Usti nad Orlici vymaha na parku a státu soudne odškodnení pro sebe a tři deti. Spor trva už dva roky. Rozsudek u prachatickeho soudu má padnout zitra.

„Stalo me to desetitisice korun. Nechci se nechat financne zruinovat, chci jen správedlnost,“ vysvetloval včera u místa nestesti Sauer.

Zbytky stromu smrti stále leží u cesty. Zároveň je tu dreveny křížek s kyticemi. Turisté, kteří jdou po trase od boubínského jezirka a vrcholu hory, většinou o nestesti nic nevedi.

„Nejsme v Americe, aby byly cedule všude“

Na začátku naucne stezky je několik smerovek na společném stojanu. Další tabulky upozornuji na zákaz vstupu mimo lesní a turistické cesty. Je to dostatecne varovani?

„Beru to tak, že jsem v lese, kde hrozí porad nějaké nebezpečí. Možná, kdybychom byli v Americe, budou cedulky všude. U nás je povedomi lidi jiné,“ uvedla jedna z turisték na naucne stezce Lenka Hruskova z Brna.

Právě rozcestnik u jezirka pod Boubínem na začátku naucne stezky včera zkoumal soud. Předsedkyne senátu Marie Korbelova si dokonce merila jeho vzdálenost od jednoho ze tři smeru turistických stezek. „Je to přece nelogicke. Nikdo tady nevi, pro jaký smer platí upozornení na zákaz vstupu mimo lesní cesty,“ namitala právní zastupkyne rodiny Eva Machova.

Podle ní upravena a poměrně široka naucna stezka, na niz se stalo nestesti, psychologicky navozuje dojem bezpeci a vyzyva k chuzi po ni.

Zalovani trvaji na tom, že podle lesního zákona je automaticky rizikovy každý vstup do lesa.

„Pokud bychom rodinu odškodnili i mimosoudním vyrovnanim, bereme vlastně vinu na sebe. Nic jsme nezavinili,“ míní vedoucí Správy Chráněné krajinné oblasti Šumava Pavel Hubený.

Nebezpečne jsou všechny stezky

Soud bude zitra rozhodovat o tom, jak mají být v Česku zabezpecene naucne stezky v přírodě. Tisíce tras přitom doporučuji turistům průvodci. Hubený má k tomu odpoved: Zavrit je na zavoru.

Podle Liboslava Janského z ředitelství Lesu České republiky je případ vyjimecny.

„Například po orkánu Kiryll se zranilo a zemrelo v lesích hodne lidi, ale soudy to neřešíly,“ poznamenal Jansky.

Okamziky nestesti si na stezce včera připomněl Jaroslav Sauer. Strom padl na jeho zenu v momentu, kdy sla za ním a drzela jedno z děti za ruku. žádá ji probodl ostry vycnelek po ulomene vetvi.

„Mela protrzenou levou plici. Jinak nic, ale byla v bezvedomi. Rozdychali jsme ji. Ucpaval jsem ji ranu rukou, aby mohla dychat. Doba, kdy jsme se dostali na parkoviště a než prijela zachranka, se zdala nekonečná,“ popsal Sauer.

Jeho manzelka a matka tři děti zemrela druhy den po zranení v českobudějovicke nemocnici.