Splouvání horní Vltavy má podle studie na kahánku

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Splouvání horní Vltavy má podle studie na kahánku
Author František Nykles
Date 2008-02-20
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Z dopisů

V současné době vrcholí práce na dokončení návrhu nového návštěvního řádu NP Šumava, který je obecně právním předpisem stanovujícím podmínky pro turistické, sportovní a rekreační aktivity na území národního parku.

Jednou z příloh nového řádu bude, tak jako v minulých letech, nařízení, které stanoví regulační omezení a další podmínky splouvání Vltavy v úsecích Borová Lada – Lenora –Soumarský most – Nová Pec. Již dnes je jasné, že dohoda na stanovení těchto podmínek mezi obcemi a Správou NPŠ bude klíčovým problémem při tvorbě nového řádu.

Bylo jistě rozumné i taktické, že Správa NPŠ umožnila obcím zúčastnit se tvorby regulačních podmínek splouvání. Pracovní skupině, složené převážně ze zaměstnanců správy a ze zástupců Svazu obcí, Hnutí Duha, Svazu kanoistů a podnikatelů, se však dohoda na novém znění regulí nedaří. Příčinou jsou zpřísnění, vycházející z doporučení pěti studií z uplynulých let.

Zástupcům Svazu obcí vadí, že nebyla dostatečně realizována doporučení, vyplývající z dřívějších studií, ale že se prosazují jen tvrdá opatření vyplývající z poslední studie.

I když práce v terénu i na zpracování poslední studie trvaly pouhého půl roku, objevily dříve nezmiňovaný fenomén perlorodky říční a po převzetí některých údajů a omezujících výsledků předchozích studií doporučily další podmínky, které ve svém důsledku znamenají konec splouvání horní Vltavy. Jak jinak se dá nazvat zvýšení minimální hladiny potřebné ke splouvání o 13 cm. Připojíme-li k tomu i doporučení vyplouvat z Lenory až po 13. hodině jen ve skupinách po šesti lodích s odborně vyškoleným průvodcem, a to v intervalech po jedné hodině, je jasné, že se jedná o nepřijatelné podmínky. Zpracovatelé studie přiznávají i neznalost časové náročnosti splouvání, protože dojet od 13. hodiny z Lenory do 19. hodiny do Nové Pece je poměrně náročné. Přiznávají i neznalost předchozích studií, které zcela jasně dlouhodobě statisticky vyhodnotily, že zvýšení minimální hladiny pro splouvání o 13 cm znamená, že od května do konce října budou splavné v průměru pouhé čtyři dny v měsíci.

Pokud se nerealizovala doporučení předchozích studií a hledají se jen důvody omezení až zavření splouvání, není to fér.

To, co správa navrhuje, umožňuje splutí řeky pro 36 lodí denně po čtyři dny v měsíci. Vytvoření tohoto kočkopsa je důkazem toho, že problematika řeky se řeší nesystémově, způsobem ze dne na den. Pokud byly zadávány studie, byly zadávány bez stanovení priorit ohrožení přírody. Studie na ohrožení perlorodky říční byla zadána jako poslední. Jako hřebík do rakve pro splouvání. Studie, která by srovnala vliv splouvání a stavu, kdy se na jaře hnou ledy a drtí v korytě řeky všechno živé i neživé, zadána nebyla.

Vadí především vodáci.

Zástupci Svazu obcí jsou si vědomi toho, že horní tok Vltavy patří mezi unikátní a nejcennější mokřadní stanoviště. Stejně tak jsou přesvědčeni o tom, že stávající průměrný počet 400 lodí denně je velkým zatížením chráněného území. Proto také jednoznačně souhlasí s tím, aby z plavby byly vyloučeny rafty a pramice, které byly vyhodnoceny jako největší poškozovatelé chráněné přírody. Bohužel konstatují, že jsou preferována zákazová a omezující opatření a zcela byla opomenuta opatření výchovná – seznámení vodáků s ekologickými nároky rostlin a živočichů a vlivu plavidel na ekosystémy řeky. Tato doporučení, navrhována všemi studiemi, byla ze strany Správy NPŠ v uplynulých čtyřech letech opomenuta. Důsledkem tohoto stavu je i odsouzeníhodná stížnost na Správu NPŠ podaná Okrašlovacím spolkem ze Zdíkova do Bruselu. Opět se bude dělat ostuda ČR praním špinavého prádla před celou Evropou. A pokud měl tento čin připravit půdu pro zákazová opatření, je to velice smutné už jenom proto, že nové vedení Správy NPŠ zatím preferovalo řešení problémů především dohodou a společným jednáním.

Návštěvní řád je jedním z mála dokumentů, které musí být ze zákona s obcemi dohodnuty. Dohadovat se však dá zpřísnění podmínek splouvání, nikoliv zavírání řeky.

František Nykles, předseda Svazu obcí NP Šumava, člen komise