Spolek na ochranu Šumavy volil své vedení

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Spolek na ochranu Šumavy volil své vedení
Author Jaroslav Pulkrábek
Date 2008-11-18
Source Prachatický deník
Genre tisk
Respondent

Vimperk / K volbě nového vedení se v pátek večer ve Vimperku sešel Spolek na ochranu šumavské přírody. A přestože volební schůze se opakuje vždy po třech letech, tentokrát zřejmě nakročila k nové formě českoněmecké spolupráce. „Náš spolek vznikl v roce 1991 transformací místní organizace Českého svazu ochránců přírody, založené již roku 1981 při tehdejší Správě CHKO Šumava a po pěti letech byly stanovy spolku aktualizovány. Zjednodušeně řečeno jsme otevřeni všem, kteří mají trvalý vztah k šumavské přírodě a chtějí se aktivně podílet na její ochraně,“ přiblížil historii a poslání spolku, který působí v hranicích Biosférické rezervace Šumava, jeho staronový předseda Dušan Žampach.

V době své transformace mohl navíc spolek díky pádu železné opony navázat partnerství s podobným spolkem v Bavorsku, tedy sdružením ArGe Naherholung Mallersdorf – Pfaffenberg.

„Oficiálně jsme letos oslavili 15 let spolupráce. A nutno říci, že vůbec není formální. Mnoho akcí podnikáme společně. Ať už Česko – německé ekorozhovory, na výroční schůze jsou vzájemně zváni zástupci, podnikli jsme společné výlety po šumavských vrcholcích i společné vícedenní exkurze. Za ta léta vzniklo mnoho osobních kontaktů a přátelství jednotlivců i rodin.

Volba nového vedení nebyla vůbec jednoduchá, neboť ze sedmičlenného výboru kandidaturu potvrdili pouze tři a o velkém zájmu zaujmout místo v čele spolku se rozhodně hovořit nedalo.

I přes uvažovaném snížení počtu členů o dva, což stanovy umožňují, se nakonec kandidátka naplnila a navíc obsahovala jméno zástupce německého partnera, a to hned jeho předsedu Klause Storma. Místo předsedy pak obhájil dosavadní šéf spolku Dušan Žampach.

Tím však navazování či upevňování spolupráce s jinými subjekty zdaleka neskončilo, o čemž svědčila i přítomnost předsedy Svazu ochránců přírody Šumava Jiřího Šejny, se kterým chce spolek spolupracovat například na revitalizaci naučné stezky Sudslavický okruh.

Volbami však schůze zdaleka nekončila a pokusila se vyřešit i další ožehavé problémy.