Spor o Šumavu, ČRo

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Spor o Šumavu, ČRo
Author Jiří Terš
Date 2008-09-09
Source ČRo
Genre rozhlas
Respondent Jakub Kašpar, Petr Zimmermann

Jiří Terš, moderátor

Plzeňský kraj se pře s ministerstvem životního prostředí o to, kdo by měl řídit Šumavu. Plzeňské zastupitelstvo minulý týden schválilo návrh zákona o tomto národním parku, ale ministerstvo je ostře proti a návrh nepodpoří. Hejtman Plzeňského kraje Petr Zimmermann tvrdí, že teď jsou zmatky na Šumavě tak daleko, že běžní pěší turisté podle něj bez důvodu nesmí chodit ani po některých asfaltových cestách a historických obchodních trasách.

Petr Zimmermann, hejtman Plzeňského kraje /ODS/

Například pěší turisté nesmí po asfaltce na Roklanskou hájenku, to je asfaltová silnice, po které jezdily džípy vojenské, dnes ochranářské. Nebo nesmí na Modrý sloup, což je historická obchodní cesta, po které se valily kolony vozů s náklady a tam by nic nerušili. Takže, já chci říct, Šumava není divočina, Šumava je kulturní krajina a byla jí nejméně do roku 1946.

Jiří Terš, moderátor

Ministerstvo životního prostředí ale tvrdí, že rozhodovat o Šumavě by měli odborníci, ne politici. Podle mluvčího ministerstva Jakuba Kašpara by nový zákon v praxi mohl způsobit dokonce to, že by Šumava v rukou neodborného vedení přišla o status národního parku.

Jakub Kašpar, mluvčí ministerstva životního prostředí

V první řadě by to znamenalo velmi výrazné ohrožení odborných kvalit vedení péče o ten národní park a exekutivního rozhodování v tom národním parku, protože ředitel by mohl být snadno odvolán kolektivem, který bude jmenován z velké části politiky, Poslaneckou sněmovnou, vládou a kraji.

Jiří Terš, moderátor

Plzeňský kraj se netají tím, že chce moc ministerstva životního prostředí na Šumavě omezit. Navrhuje, aby hlavní slovo měl jednadvacetičlenný volební výbor, který by schvaloval rozpočet, odvolával a jmenoval ředitele, stanovil zákony, plán péče a hospodaření v lesích.