Správa šumavského parku letos nebude kácet stromy na Trojmezné, ČTK

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Správa šumavského parku letos nebude kácet stromy na Trojmezné, ČTK
Author Jaroslav Fišer, ČTK
Date 2000-05-16
Source ČTK
Genre tisk
Respondent

,


Vimperk (okres Prachatice)–Správa Národního parku Šumava dnes odpoledne rozhodla, že letos nebude v první zóně Trojmezná kácet stromy napadené kůrovcem. „Výjimkou bude pufrační (ochranný) pás, široký maximálně 250 metrů, těsně při státní hranici. Zde bude provedena důsledná asanace s cílem eliminovat možné škody v sousedních hospodářských lesích v Rakousku a Bavorsku,“řekl dnes ČTK mluvčí správy parku Zdeněk Kantořík.

Odborníci, na jejichž výzvu ekologové loni téměř dva měsíce bránili v kácení stromů na Trojmezné, toto rozhodnutí vítají. „Při jednáních s představiteli ministerstva životního prostředí jsme i přes přetrvávající rozpory nakonec nabídli, že se vyvarujeme jakýchkoli protestních akcí, pokud správa parku upustí od těžebních zásahů alespoň v jedné první zóně. Malý vzorek nejzachovalejší přírody by sloužil ke srovnání s ostatními zónami, kde se bude kácet,“píší ve zprávě, kterou dnes předali ČTK.

Vytvoření rozsáhlé „pufrační“pohraniční zóny však považují za velmi problematické. „Představuje totiž akutní hrozbu poškození srdce nejcennější první zóny parku. Situaci v trojmezenském pralese proto budeme pečlivě monitorovat a v případě, že dojde k naplnění této hrozby, zvážíme další postup,“uvádějí v textu, jenž podepsal také člen odborného grémia ministra životního prostředí pro národní parky Leo Košťál a předseda vědecké rady Krkonošského národního parku Igor Míchal.

Ekologické Hnutí Duha se podle vedoucího jeho lesního programu Jaromíra Bláhy s tímto stanoviskem ztotožňuje. „Otevírá totiž prostor pro další věcná jednání,“řekl Bláha ČTK.

„Důvodem rozhodnutí nezasahovat na Trojmezné není mínění úzkého okruhu aktivistů, ale skutečný aktuální stav porostů a všechna rizika s ním spojená,“připomněl mluvčí šumavského parku Zdeněk Kantořík. Správa parku podle něj vzala v úvahu především rozsah celkového napadení kůrovcem v této citlivé oblasti, jež je i důsledkem loňské blokády ekologických aktivistů, a vysoká rizika holin a polomů při asanaci čerstvě napadených stromů.