Správa šumavského parku připravila návrh rozšíření prvních zón

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Správa šumavského parku připravila návrh rozšíření prvních zón
Author Zdeněk Mlnařík, ČTK
Date 2004-06-25
Source ČTK
Genre tisk
Respondent

,


České Budějovice – Společné jednání biologů a lesníků dnes završilo první etapu scelení a rozšíření prvních zón v Národním parku Šumava. Podle mluvčího parku Radovana Holuba bylo navrženo 65 prvních zón na ploše 24.500 hektarů. Rozšíření prvních zón, tedy nejpřísněji chráněných částí parku s nejcennějšími biotopy, je jednou z priorit nového vedení správy parku.

„Po roce 1995, kdy byla první zóna parku zmenšena a rozkouskována, mnoho našich i zahraničních odborníků poukazovalo na to, že toto rozkouskování prvních zón je neakceptovatelné a mohlo by pro park vést k fatálním důsledkům,“ řekl Holub.

Při navrhování nových prvních zón byla vzata v úvahu kritéria vegetační, lesnická a zoologická a také zásady Natury 2000. Území parku hodnotila skupina zhruba deseti odborníků po dobu přibližně dvou měsíců. „V závěrečné fázi jsme všechny tři pohledy na území parku položili počítačově ve formě tří vrstev přes sebe a tam, kde se vrstvy překryly, jsme navrhli nové první zóny,“ řekl vedoucí sekce péče o národní park Jiří Mánek.

Vyskytla se ale také místa jen s jednou vrstvou, a přesto postoupila do první zóny. Šlo například o území s rozsáhlou populací tetřeva hlušce u Modravy. Z lesnického pohledu byla jako unikátní posouzena oblast Trojmezné, Smrčiny a bezzásahových území na Modravsku. Vegetační hledisko dalo přednost Vltavskému luhu.

Celkem bylo navrženo 65 prvních zón na ploše 24.500 hektarů, což je asi 35,5 procenta plochy parku. „Nyní tvoří první zónu parku 135 ostrůvků o celkové ploše 8840 hektarů, což je 13 procent plochy parku,“ řekl Holub. Dodal, že u mezinárodně renomovaných národních parků s delší tradicí, jako je například Bavorský les, tvoří celistvá první zóna 75 procent plochy parku.

Návrh nového rozdělení zón ještě musí projít vnitřním oponentním řízením. Po schválení na ministerstvu životního prostředí bude projednáno s obcemi. Koncem roku by mělo mít definitivní podobu.