Stát dá 116 milionů na likvidaci kalamit na Šumavě a v Krkonoších

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Stát dá 116 milionů na likvidaci kalamit na Šumavě a v Krkonoších
Author ČTK, Jaroslav Nedvěd
Date 2007-02-05
Source ČTK
Genre tisk
Respondent

Praha - Vláda uvolni celkem 116 milionu korun na likvidaci následku větrné smršťe, která citelné poškodila lesy v národních parcích Krkonose a Šumava. Kabinet dnes rozhodl o tom ze z vladni rozpoctove rezervy půjde více než 64 milionu korun, zbyle peníze najde ve svém rozpočtu ministerstvo životního prostředí, řekl novinarum sef resortu Martin Bursík.

Zivelni pohroma napáchala v obou českých pohorich obrovské škody. Hlavni pozornost bude nyní zamerena na rychlou těžbu dřeva, uvedl ministr. Do krkonosského národního parku bude smerovat 28 milionu, na Šumavu zbylých 88 milionu, dodal Bursík.

V Krkonosich silna vichřice poškodila přes 70.000 metrů krychlových dřeva, což představuje více než tři čtvrtiny předpokládáne letošní těžby. ještě větší škody napáchal vítr v šumavském parku. Tam spadlo přes 600.000 metrů krychlových dřeva, což je zhruba sestinasobek ročních tezeb. Vláda kvůli kalamitě v lesích vyhlásila stav nouze pro pět kraju a několik okresu, například Trutnovsko. Opatření, který má umožnit rychleji zpracovat dřevo spadane po vichřici, trvalo od 25. Ledna a skončí dnešní pulnoci. Bursík poznamenal, že uvolnení mimořádne finanční pomoci obema národním parkum s vyhlášením nouzového stavu nijak nesouvisi.

Lesy stále nejsou bezpecne

Západočeské lesy po kalamitě.

Zákaz vstupu konci, ovšem podle odborníků ještě mnohde v lese není bezpecno. Na Šumavě se rozhořel spor o to, zda se má poskozene dřevo vytěžit také z prvních zón národního parku. Starostové jsou pro, ekologičtí aktivisté proti.

Dnes konci zákaz vstupu do lesů, které ponicil orkán. Správci lesu však varuji, že v lese stále není zcela bezpecno, nadále budou hrozit pady poškozených stromu a uvitali by, kdyby zákaz platil delsi dobu.

Šumava - Dokud se zpracování následku kalamity nedotahne do konce, porad to v lese bude nebezpečne, protože tam zůstáváji nahnute, nastipnute stromy. A při zavanu větru nebo při mokrem sněhu vždycky hrozi, že prasknou, prohlašuje například Vladimír Skala z lesní správy lesů České republiky v Železné Rude.

Na Šumavě padlo orkánu za obet přes milion kubíků dřeva lesní správci už spocitali škody, které v kraji vítr napáchal. Jednoznacne nejvíc je postižena Šumava. Celkove škody tu presahly milion metrů krychlových dřeva.

Václav Braun z vedení správy Národního parku Šumava říká, že odhad škod se blíží sedmi stovkam tisíc metrů krychlových dřeva. Nejvíce stromu padlo na Polomu u Železné Rudy, uvádí Václav Braun.

Po zmapovani terénu se ukázalo, že plošný polom je v parku pouze na třech místech, jinak jsou padlé stromy zpravidla rozptylene. Braun potvrzuje, že i když skončí zákaz vstupu do lesů, zůstáváji v parku oblasti, které nebude možné navštívit bez rizika. Pokud ovšem nebudou lidi chtít vidět to nejhorší, tak budou mít dost příležitosti se vyzit turisticky i sportovne. My jsme připravili asi sto šedesát kilometru trati. Byl otevřen přístup na prameny Vltavy i na Bučinu, sděluje Václav Braun. Zástupci správy parku nyní pripousteji, že likvidace následku orkánu potrva ještě dlouho. Když nám všechno hodne dobre půjde, tak je to práce určitě na celý rok, konstatuje Václav Braun.

Holiny propousteji vítr do lesa, upozorňuje aktivista

Jaromír Bláha z Hnutí Duha upozorňuje, že plosne polomy v národní parku vznikly na místech, kde se v minulosti kacely kůrovcem napadené stromy a vznikly proto holiny. To jsou oblasti hlavně ve vyšších polohách kolem Plesne, Polomu a v oblasti Cerne hory, od Trojmezenského pralesa dolu je to smetene. Právě holinami se pousti vítr dovnitř lesa, vysvětluje Jaromír Bláha.

V oblasti, která spada pod lesní správu Lesu České republiky v Železné Rude je zatím nahlaseno, že v lese padlo při orkánu 186 tisíc metrů krychlových dřeva. To představuje přibližne dvojnásobek bezne roční těžby. Silnější vítr ještě občas fouka, takže není vylouceno, že do jara padnou další kmeny, tvrdí Vladimír Skala.

V oblasti Železné Rudy orkán napáchal nejvíce škod na hřebenech. To je Jezerni hora, Mustek, Pancir. Ale také v okolí Petrovic, sděluje Vladimír Skala.

Lepší by bylo do lesa ještě nechodit, míní správce

Pobočka Lesu České republiky v Klatovech eviduje zatím sto dvacet tisíc kubíků padleho dřeva. To je zhruba o dvacet procent víc než u nás představuje celoroční těžba. Je to ale porad odhad a je možné, že toho bude ještě víc, vysvětluje lesní správce Vladimír Andrst. Také on se domniva, že by bylo vhodne, aby lidé do lesů ještě nejakou dobu nechodíli. Určitě by to bylo lepší. Nejde přitom o nas, ale o bezpečnost turistů, konstatuje Vladimír Andrst.