Státní lesy sečetly škody po větrné bouři

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Státní lesy sečetly škody po větrné bouři
Author Eva Souhradová, Petr Šuleř, Blanka Poulová
Date 2008-03-04
Source ČT
Genre televize
Respondent Radek Drahný, Jana Fišerová, Miroslav Záškoda, Pavel Voldřich, Radek Pomije

ČT 1

Eva Souhradová, moderátorka

Úterý 4. března a Večerník z Čech. Vítám vás při jeho sledování. Milion sedm set tisíc metrů krychlových dřeva poničila víkendová vichřice Emma jen ve státních lesích. V těch soukromých a obecních se škody zatím sčítají. Už teď se dá ale říct, že oproti loňskému orkánu jsou polomy asi třetinové.

Petr Šuleř, redaktor

Jižní Čechy. Co se týká škod v lesích, znovu stejně jako loni nejpostiženější oblast. I přesto se ale dnes lesníkům spíš ulevilo.

Radek Pomije, Lesy ČR, jižní Čechy

Podle prvních odhadů se jedná asi kolem půl milionu kubíků, což je hrubě čtvrtina Kyrilla.

Petr Šuleř, redaktor

V přepočtu to znamená, že na pozemcích patřících státu v jižních Čechách přibylo asi pět set tisíc polámaných a vyvrácených stromů, více než šedesát procent běžné roční těžby. Je to dáno tím, že lesy tady pokrývají velkou část území. Navíc je oslabil i právě loňský orkán, jehož následky tady lidi stále ještě zaměstnávají.

Radek Pomije, Lesy ČR, jižní Čechy

Samozřejmě zase si neodpočinou tak jako loni.

Petr Šuleř, redaktor

Oproti loňsku vyvázl z vichřice výrazně lépe i šumavský národní park. Radovan HOLUB, mluvčí, Správa NP Šumava Po Emmě jsou škody řádově v desítkách tisících metrů krychlových.

Petr Šuleř, redaktor

Loňský Kyrill přímo ovlivnil v jižních Čechách statistiku návštěvnosti i Emma znamená pro hoteliéry, vlekaře nebo majitele restaurací ztráty.

Pavel Voldřich, Lyžařský areál Zadov

Z důvodu bezpečnosti lyžařů jsme prostě museli uzavřít areál.

Petr Šuleř, redaktor

Už o nadcházejícím víkendu by se ale na Šumavě mělo znovu lyžovat a správa parku neuvažuje ani o tom, že by zakázala vstup do lesů. Vyzývá pouze k maximální opatrnosti. Správci šumavského parku předpokládají, že všechny turistické stezky budou bez problémů průchozí už v průběhu května. Emma by neměla nijak zásadně ovlivnit ani hlavní sezónu v Novohradských horách.

Blanka Poulová, redaktorka

Takhle to vypadá třetí den po řádění orkánu Emma na Vysočině. Nedaleko Budkova na Třebíčsku jsou stále neprůjezdné silnice, a to lesníci začali s odklízením popadaných stromů hned v neděli, kdy se vítr ztišil.

Miloslav Záškoda, starosta Budkova na Třebíčsku /nez./

Teď stojíme na jedný silnici, to je směr na Moravský Budějovice, vedle do sousední obce Dědice. Možná je slyšet i technika, právě na tom pracují lesní dělníci.

Blanka Poulová, redaktorka

A tohle už je les nedaleko Havlíčkova Brodu. Desítku stromů popadaných na silnici lesníci dnes odstranili. Likvidace stromů bude trvat ale dlouho, zřejmě několik měsíců.

Radek Drahný, tiskový mluvčí, Lesy České republiky s. p.

Ve vašem regionu je to zhruba dvě stě tisíc kubíků.

Blanka Poulová, redaktorka

Vyčísleny nejsou ani škody, které orkán napáchal.

Jana Fišerová, starostka Havlíčkova Brodu /ODS/

Je na to příliš brzo. Nyní již opravdu jsou i v terénu jak hlavně zástupci pojišťoven a samotní, většinou to jsou soukromí majitelé, kteří si zjišťují a fotí škody, které jim byly způsobeny.

Blanka Poulová, redaktorka

Nalomené stromy jsou nebezpečné, varují lesníci. Zákaz vstupu jsme dnes ale nikde neviděli, přesto by tam lidé chodit neměli.

Radek Drahný, tiskový mluvčí, Lesy České republiky s. p.

Lidem neodporučujeme vstup do lesa. Začaly těžební práce v dané lokalitě, tak na tu danou konkrétní lokalitu bude zákaz vstupu.

Blanka Poulová, redaktorka

Některé silnice především druhých a třetích tříd například tady na Třebíčsku budou kvůli odklízení stromů průjezdné až koncem týdne.