Starostka požaduje dialog

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Starostka požaduje dialog
Author Robert Malota
Date 2001-07-23
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Borová Lada – Dvanáct starostů šumavských obcí podepsalo společně s nezávislými ekology prohlášení k situaci v Národním parku Šumava, které poukazuje na dlouhodobé problémy v této oblasti a doporučuje způsob jejich řešení. Mezi signatáři dokumentu je i první žena obce Borová Lada Stanislava Barantálová.

  • Vždycky jste patřila k umírněnějším, kteří se nejasnosti snažili urovnat spíše dohodou. Čím to, že se vaše jméno objevuje i pod stanoviskem, které má poněkud emotivnější podtitul Příčiny krize v Národním parku Šumava?

Zmíněný dokument nepovažuji za natolik kontroverzní, abych se pod něj nemohla podepsat. Důležitá však podle mne zůstává především schopnost vzájemného dialogu. Navíc si myslím, že je nutné, aby u takových jednání bylo co nejvíc lidí. Některé obce totiž dříve v obdobných případech prosazovaly jen vlastní zájmy.

  • Jaké problémy teď na Šumavě vnímáte jako největší?

Mám strach zejména z toho, že někteří lidé v poslední době začínají hovořit o případném zmenšování národního parku. Vždyť šumavský park existuje teprve deset roků, a to není příliš dlouhá doba, aby všechno fungovalo bez problémů. Teď je ještě příliš brzy na vyvozování závěrů s dalekosáhlými důsledky. Myslím také, že zmenšení národního parku by mohlo nepříznivě ovlivnit i zájem turistů. Samozřejmě existují také další problémy, třeba nevhodná legislativa. Borová Lada například mají rozsáhlé pozemky na území národního parku, obec z nich ale nedostává daň z nemovitosti, protože tamější lesy jsou zařazeny do kategorie zvláštního určení. Ročně tak přicházíme o dvě stě tisíc korun.

  • Jak hodnotíte dosavadní spolupráci se správou národního parku?

Zástupci několika obcí tvrdí, že s vedením parku není možná dohoda. To je mi záhadou, my jsme v tomto směru žádné problémy neměli. Potíž je zřejmě ve způsobu vzájemné komunikace.

  • Někteří lidé se však domnívají, že vaše umírněné postoje k vedení parku a ministerstvu životního prostředí jsou ovlivněny tím, že ministerstvo obci Borová Lada finančně pomohlo při nákladné obnově zdejší infrastruktury.

To je mylný názor. Nikdy jsme ministerstvo životního prostředí ani Státní fond životního prostředí nežádali o jakoukoliv dotaci. Při dosavadních akcích nám pomohla především Regionální rozvojová agentura Šumava, abychom získali peníze z programu Phare. Mimochodem – existuje spousta různých podpůrných fondů. Když na jednom místě neuspějete, můžete to vyzkoušet jinde.

  • Parlament teď posuzuje návrh zákona o Národním parku Šumava, který vypracovala skupina poslanců. Souběžně však šumavské obce společně s nezávislými ekology a odborníky chystají vlastní verzi této legislativní normy, jejíž zásady hodlají prosadit prostřednictvím pozměňovacích návrhů. Myslíte si, že problémem poslanecké předlohy je fakt, že spousta politiků vidí Šumavu jen z pohledu turisty?

Bezpochyby. Navíc někteří poslanci spíše hájí vlastní zájmy než potřeby zdejších lidí. Ostatně mnoho z těch poslanců, kteří se k Šumavě vyjadřují, jedná jen s určitými starosty, ale v naší obci třeba vůbec nebyli, a neznají proto ani naše problémy.