Starostové šumavských obcí požadují skutečný dialog se správou národního parku

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Starostové šumavských obcí požadují skutečný dialog se správou národního parku
Author Václav Malina
Date 2008-05-20
Source ČRo
Genre rozhlas
Respondent Jana Hrazánková, František Krejčí, Zdeňka Lelková

moderátorka

/Výpadek/ zákazy ze strany Správy Národního parku Šumava ale musí nahradit skutečný dialog. Takový závěr potvrdila předsedkyně regionální sekce rady národního parku a starostka Borových Lad Jana Hrazánková.

Jana Hrazánková; starostka Borových Lad

Doufám, že se domluvíme na dalších jednáních. Myslím, že je na čase, aby si konečně správa tedy uvědomila, že tudy cesta nevede, a že obce jsou nedílnou součástí národního parku a že v těch obcích není jenom x starostů, ale že je tam x obyvatel.

moderátorka

Ředitel Správy Národní parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava František Krejčí potvrdil, že dnes znovu jednal s předsedou Svazu obcí Národního parku Šumava Františkem Nyklesem a také předsedou rady národního parku Janem Stráským o novém návštěvním řádu. Po tlaku obcí připustil, že variantu uzavření Horního toku Vltavy odmítnou.

František Krejčí; ředitel Správy Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava

Jsme přesvědčeni obě dvě nebo všechny tři strany, že existuje společné optimální řešení, které bude na jedné straně respektovat ochranu přírody a na druhé straně regionální rozvoj. Já neříkám ústup, já říkám optimální řešení, ale tam jde opravdu o to najít takový model například splouvání, který opravu splní obě kritéria.

moderátorka

Starostka Stožce Zdeňka Lelková potvrdila signály, že kvůli uzavření Vltavy ve vodácké sezóně mohou protestovat například podnikatelé. Zda uvažují například o demonstrativní vodácké plavbě, ale na tiskové konferenci v Kubově Huti nepotvrdila.

Zdeňka Lelková; starostka Stožce

Já se jim nedivým, protože splouvání Vltavy v tomhle regionu má hrozně velký význam existenční pro celou řadu lidí, nejsou to prostě jenom lidi v tom kempu nebo půjčovně lodí, ale je to třeba i tenhle hotel, který tady má na týdenním pobytu rodiny s dětmi a oni předpokládají, že jednou za ten týden si tu Vltavu budou moci sjet. A to nejsou jenom oni, to jsou veškerý prodejny potravin, to jsou veškerý služby ve Volarech, ve Vimperku, ale potažmo i v Prachaticích, kteří pocítí odliv tržeb, když tedy splouvání bude během letních měsíců, kdy je ta sezóna nejsilnější, zakázaný.

moderátorka

Dodejme, že o návštěvním řádu a klíčovém splouvání Vltavy bude začátkem června jednat Rada Národní parku Šumava. A protože uzavření plánované Vltavy dopadne nejen na vodáky, ale i na podnikatele závislé na turistickém ruchu, jejich reakce natáčel v Nové Peci náš prachatický kolega Václav Malina.

Václav Malina; redaktor

O výdělek se v Nové Peci obává výběrčí na parkovišti.

osoba

Lidi sem přestanou jezdit, nebudou tržby a půjde to od desíti k pěti.

Václav Malina; redaktor

I majitelé restaurace.

osoba

Určitě to pocítíme potom, když tady nebudou ty vodáci, tak ta Nová Pec tím žije, pocítí to i tábořiště, pocítí to ty podnikatelé všichni v Nové Peci určitě, protože budou menší tržby v obchodech, na tábořišti menší tržby, v těch restauracích menší tržby.

Václav Malina; redaktor

A jak by si vodáci a živnostníci v Nové Peci představovali splouvání Vltavy? Možná by zakázali plavby raftů. V tom souhlasí se správou Národního parku Šumava. Ale jinak …

osoba

Splouvala se odjakživa bez omezení a tou kanoí si myslím, že se tam ničemu neublíží.