Starostové požadují změnit zóny parku

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Starostové požadují změnit zóny parku
Author Václav Janouš
Date 2004-09-27
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Tvrdí, že kvůli přísnému režimu roste nezaměstnanost

Šumavští starostové se obávají rozpínavosti šumavského národního parku, který podle nich ohrožuje zaměstnanost lidí. Tvrdí, že park nemusí ležet na 68 tisících hektarech, ale třeba jen na polovině.

Prachaticko – Šest starostů šumavských obcí chce místo přísného národního parku mít volnější chráněnou krajinnou oblast. Starostové, které podporuje i krajský hejtman Jan Zahradník, chtějí ministra životního prostředí požádat o přesunutí šumavského národního parku z druhé kategorie podle hodnocení organizace IUCN do nižší páté. Podle té by se šumavské lesy staly hospodářsky využívaným územím a mohlo se v nich kácet i třeba stavět.

Ekologičtí aktivisté, občanská sdružení i vedení parku jsou v šoku: Nechápou, proč o zrušení parku usilují starostové obcí, kterým právě díky parku plynou do kas peníze od turistů.

Starostům Volar, Strážného, Horní Vltavice, Lenory, Nové Pece a Stožce vadí především ztráta pracovních míst v lesnictví kvůli větší ochraně lesů, chtějí znovu zasahovat proti kůrovci a žádají okamžité zastavení jednání o scelování a rozšiřování prvních zón parku. To je přitom nutné, aby park mohl nadále být zařazen v 2. kategorii ochrany podle IUCN.

„Kategorie 2 je přísnější na ochranu a postupně vede k tomu, že celé území je bezzásahové. Nejde nám o zrušení národního parku a ani o těžařské lobby. Tím, že by park patřil do páté katogerie nebo každá část třeba do jiné, tak bychom nic nezkazili. Krkonoše například fungují také v páté kategorii. Tím, že by byl v parku volnější režim, by došlo k rozvoji turistiky, ale samozřejmě neříkám, že bychom stavěli obří hotely či golfová hřiště,“ řekla starostka Stožce Zdeňka Lelková, na jejímž úřadě se všichni starostové sešli.

Starostové přitom argumentují, že nechtějí zrušit park, ale vyřešit především zaměstnanost, protože mnoho lidí na Šumavě v posledních letech o práci v lesích přišlo. „Chceme jen, aby došlo k revizi zón. Nemusíme mít přece park na 68 tisících hektarech, ale třeba jen na 30 tisících. Pokud to ale půjde dále jako dosud, všichni mladí utečou,“ argumentuje starosta Volar Radek Mrkvička.

Starostové, kteří se bouří proti novému vedení národního parku, mají podporu i hejtmana Jana Zahradníka. „Přeřazení parku do 5. kategorie neznamená zrušení parku, protože je to přeci kategorie národního parku,“ řekl hejtman s tím, že pro Jihočeský kraj je zachování parku nutností.

Hejtman šumavské starosty podporuje v tom, že musejí pro své obyvatele zajistit práci. „Bezzásahové území je stále ještě experiment, který se může zkoušet jen na určité části,“ uvedl Zahradník.

Ekologičtí aktivisté jsou zděšeni a tvrdí, že starostové chtějí jednoznačně zrušit národní park. Tvrdí, že se jedná o faktické zrušení národního parku, protože pátá kategorie je chráněná krajinná oblast.

„Překvapuje mě, že tento požadavek vznesli starostové, protože z přeřazení a povolení těžby by jednoznačně profitovaly hlavně dřevařské společnosti a pak společnosti, které plánují na Smrčinu lanovku, protože ta nemůže být, dokud je vyhlášen park,“ řekl ekologický aktivista Jaromír Bláha, který odeslal ministrovi Liboru Ambrozkovi dopis o situaci na Šumavě.

Jiná občanská sdružení, jako je právě vznikající Přátelé Šumavy, obviňují starosty, že jim jde jen o těžbu dřeva. „Byl by to krok zpět. Nehodláme nečinně přihlížet k tomu, jak úzce sobecké těžařské a myslivecké zájmy, které jsou nepochybně v pozadí akcí některých starostů proti současnému vedení správy parku, odtrhnou náš region definitivně od zbytku civilizované Evropy,“ řekla jednatelka sdružení Iva Sedlářová.

Vedení šumavského národního parku přitom také tvrdí, že převedením Šumavy z druhé do páté kategorie by byl park zrušen. „Můžeme tomu říkat park, ale fakticky to park není. Už dnes organizace Panparks staví turistiku na poznání divoké a nedotčené přírody,“ řekl mluvčí parku Radovan Holub.