Starostové se těší na Schengen

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Starostové se těší na Schengen
Author Alena Binterová
Date 2008-12-19
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Zástupci příhraničních obcí vítají otevření hranic. Někteří mají ale strach z kriminality Jižní Čechy – Starostové měst a obcí v jihočeském příhraničí se těší, že po vstupu České republiky do takzvaného schengenského prostoru už nebudou na konci světa.

Někteří sice mají obavy z nárůstu kriminality, ale otevření hranic vesměs vnímají jako návrat ke starým dobrým časům, které umožňovaly využívat všech výhod sousedských vztahů. Avizované zdražování zboží v Česku je dokonce vede k úvahám, že možná není daleko doba, kdy se vyplatí v cizině nakupovat potraviny či benzin. Symbolem pro odstranění poslední bariéry při cestě do Rakouska bude opětovné spojení měst České Velenice a Gmünd.

Velenice leží těsně na hranici s Dolními Rakousy. Od Gmündu je dělí jen řeka Lužnice, avšak železná opona určila každému z měst jiný vývoj. V pátek, kdy se hranice mezi nimi úplně otevře, tam vyvrcholí oslava, již v regionu na počest pádu hranic pořádá Jihočeský kraj.

„V podstatě jsou naše města jedním celkem, nejsou rozdělená, proto se stanou symbolem spojení obou států. Těšíme se, ale díváme se na to i s obavami ze zvýšení kriminality,“ řekl starosta Českých Velenic Jaromír Slíva.

Přestože pohyb přes hranici je tam dost čilý už teď, Slíva předpokládá, že bude ještě rušněji, a to i kvůli cenám zboží. Češi se možná budou do Rakouska stále častěji vydávat na běžné nákupy. „Třeba pro mléko, máslo či benzin“ naznačil. Ačkoli ale Slíva už roky marně volá po vzniku plnohodnotného obvodního oddělení policie v Českých Velenicích, v souvislosti se Schengenem je zklamaný.

„Nebude tu vůbec nic – ani obvod, ani inspektorát cizinecké policie, jen jakási policejní stanice, která podle mě nebude ani naplněná,“ konstatuje.

Policisté nyní do Velenic dojíždějí z obvodního oddělení v Suchdole nad Lužnicí, kde je ale podle Slívy ve srovnání s Velenicemi zhruba čtyřikrát nižší kriminalita. V bývalé celnici na hraničním přechodu Velenice a Gmünd získají nové zázemí, jejich počet by se tam měl posílit díky přesunu sil v cizinecké policii. „Otázkou ale zůstává, zda se za tabulkovými místy skrývají konkrétní lidé,“ uvedl Slíva.

Jihočeská policie totiž nedávno spočítala, že jí po vstupu do schengenského prostoru bude v příhraničních oblastech chybět zhruba 120 policistů.

Místostarosta Kaplice na Českokrumlovsku Josef Kaloš doufá, že v jejich obvodě přibude asi osm policistů. „Oddělení má být posíleno o lidi, kteří budou končit na hranici“ sdělil. Schengen však podle něj přinesl novou starost pohraničním obcím, které budou zřejmě muset sáhnout hlouběji do kasy, aby zaplatily nové značení cest. „V rámci Kaplice se to týká třech obecních úřadů, a to Dolního a Horního Dvořiště a Pohorské Vsi,“ upřesnil.

Velký strach ze zvýšené kriminality nemají v Nové Bystřici na Jindřichohradecku, mimo jiné i proto, že tam bude inspektorát cizinecké policie. Dosavadní omezení při překročení hranice lidem rozhodně chybět nebudou, tvrdí starosta Jiří Zimola. „Těším se, až se budu moci projít lesem, aniž bych se musel bát, že jsem někde ilegálně vstoupil na území cizího státu a hrozí mi sankce,“ těší se.

Má řadu zkušeností s rozhořčenými výletníky, kteří v České Kanadě zamířili třeba k nejsevernějšímu bodu Rakouska a dostali pokutu za to, že tam neodolali pokušení udělat pár kroků za hranici. „Myslím, že to už do Evropy 21. století nepatří,“ řekl.

Omezení zůstanou kvůli ochraně přírody. Přesto na Novobystřicku zůstanou některá omezení vyplývající z ochrany přírody. Na dvou turistických přechodech bude i nadále zákaz vjezdu motorových vozidel, auta nebudou smět ani na lesní cesty.

„Rakouští kolegové sice měli představu, že bude hranice víc průjezdná, ale vysvětlil jsem jim naše obavy. V tu chvíli by se tam mnohonásobně zvýšil provoz, což by mohlo ohrozit jedinečné přírodní zajímavosti,“ uvedl Zimola.

Na šumavské hranici s Bavorskem se kvůli požadavkům ochránců přírody dokonce mluvilo o zelené oponě, protože tam strážci v národního parku začali rozmisťovat zákazy vstupu do cenných lokalit. Po protestech obcí a Jihočeského kraje chystá park nový návštěvní řád, jehož cílem je od jara zlepšit prostupnost hranic, aniž by nával turistů zničil nejcennější území.

„Těším se, až se budu moci projít lesem, aniž bych se bál, že jsem někde ilegálně vstoupil do cizího státu.“ Jiří Zimola, starosta Nové Bystřice