Stavba lyžařského centra na Špičáku

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Stavba lyžařského centra na Špičáku
Author Michal Schuster, Petr Šuleř
Date 2006-04-25
Source ČT
Genre televize
Respondent Libor Ambrozek, Jiří Hůlka, Vladimír Molek, Vladimír Pavelka

ČT 1

Michal Schuster, moderátor

Co je nového v českých krajích? Dozvíte se v následujících dvaceti minutách, dobrý večer.

Se stavbou lyžařského centra na Špičáku v boletickém vojenském prostoru předběžně souhlasí ministerstvo životního prostředí. Řekl to ministr Libor Ambrozek. Jeho prohlášení přivítali starostové tamních obcí i kraj. Naopak proti jsou ekologičtí aktivisté. Ti mluví o politickém rozhodnutí před volbami.

Petr Šuleř, redaktor

Rozsáhlé lyžařské středisko mělo podle původních plánů kraje vzniknout v Boleticích na hoře Chlum. Proti se ale ostře postavili vojáci i ekologové. Úředníci a místní starostové proto koncem minulého roku přišli s kompromisním plánem, ve kterém počítají s vrcholem Špičák. Tato varianta je nyní podle jednoho z bodů připravované deklarace přijatelná i pro ministerstvo životního prostředí.

Libor Ambrozek, ministr životního prostředí /KDU-ČSL/

Je v podstatě jakási snaha najít optimální polohu lyžařského areálu v jihočeské části Šumavy, který předběžně chceme dohodnout v lokalitě Špičák.

Jiří Hůlka, starosta Horní Plané /nezávislý/

Tohle rozhodnutí vítáme, protože se ukazuje, že je možnost najít řešení.

Petr Šuleř, redaktor

Vyjádření ministra Libora Ambrozka naopak ostře odsoudili představitelé dvou ekologických organizací. Po zastavení rozšiřování prvních přísně chráněných zón šumavského národního parku jej podle svých slov považují za další předvolební tah.

Vladimír Molek, hnutí Calla

Jedná se o výrok politika a ne ministra životního prostředí. To znamená, my ho takto chápeme jako stranickou záležitost.

Vladimír Pavelka, náměstek hejtmana Jihočeského kraje /KDU-ČSL/

Jde o odborné, nikoliv politické rozhodnutí.

Petr Šuleř, redaktor

Ekologičtí aktivisté podle svých slov preferují v Boleticích pouze takzvanou měkkou turistiku. Argumentují především ochranou zachovalé přírody.

Jiří Hůlka, starosta Horní Plané /nezávislý/

Já si myslím, že to vychází částečně z jednotlivců a z jejich neznalosti prostředí.

Petr Šuleř, redaktor

Starostové a zástupci kraje si od lyžařského areálu slibují posílení turistického ruchu v oblasti Lipenska. Už nyní je menší část boletického vojenského prostoru znovu po téměř šedesáti letech částečně přístupná pro veřejnost. Zatím pouze pro pěší a cykloturisty.