Stavbu vleků brzdí perlorodky

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Stavbu vleků brzdí perlorodky
Author Antonín Pelíšek
Date 2008-07-01
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Libín – Je to neuvěřitelné, ale po vodácích na Teplé Vltavě mají potíže s chráněnými perlorodkami také lyžaři. K záměru rozšířit současný zimní areál na Libínském Sedle na Prachaticku se totiž kvůli tomuto živočichu negativně postavili ochránci životního prostředí. Občanské sdružení Libín 1096 podporované prachatickou radnicí usiluje už v krátké době o druhý projekt, který zatraktivní nabídku rodinného lyžování u osady Libínské Sedlo. Vloni stavba ztroskotala na výkupních cenách některých pozemků. Teď se nelíbí ochranářům.

Správa Chráněné krajinné oblasti Blanský les totiž na stavitelích chce, aby upřesnili, jak se projekt dotkne lokalitou protékajícího Farského potoka a kde žije kriticky ohrožená perlorodka říční a pstruh potoční.

„V plánech nám chybí popis kácení stromů a využití vodní nádrže na Farském potoce. Je třeba vyloučit riziko, že zásah potok negativně ovlivní,“ uvedl šéf Správy CHKO Blanský les Jan Flašar.

Podle Flašara žijí v potoce perlorodky, které signalizují čistou přírodu. Vyskytují se také na Teplé Vltavě, kde kvůli nim chce správa šumavského parku zpřísnit limity minimální hloubky vody pro splouvání lodí.

Záměr stavby pro lyžaře této oblasti už jednou hodnotil krajský úřad. Povolil, aby se posuzovala bez posudku EIA, tedy jejího vlivu na životní prostředí. To by projektantům schvalování protáhlo a prodražilo.

Sdružení Libín hodlá s pracemi začít letos. Starý kotvičkový vlek nahradí moderní pomou o délce 160 metrů, která přepraví 700 lidí za hodinu. A postavit chce i další se stejnou kapacitou dlouhou 260 metrů.

„Dvě třísetmetrové sjezdovky využijí začínající lyžaři a rodiny s dětmi. Kolem Prachatic takové chybí,“ připomněl člen sdružení Petr Ludačka.

K perlorodkám má Ludačka jediné: „Nejsou tady a Farský potok je většinou suchý. Pro zasněžování pak budeme používat vodu z nádrže na tomto potoce,“ dodal.

Projekt s rozpočtem kolem čtyř milionů korun obsahuje i zázemí se sociálním zařízením. Na pozemku města Prachatic v Libínském Sedle pak vyroste parkoviště. O občerstvení a ubytování se postarají místní podnikatelé.

Peníze chce sdružení získat od Evropské unie. Část z nich má slíbenu i od prachatické radnice. Právě ta loni paradoxně neuspěla s mnohem větším lyžařským záměrem ve stejné lokalitě

Areál za stovky milionů korun tehdy narazil na neochotu některých majitelů prodat radnici své pozemky po 80 korunách za čtvereční metr. „Nový záměr je menší. Navíc využíváme pozemků města a slíbené máme k pronajmutí i dvě soukromé parcely. Povodí Vltavy nám také povolilo čerpat vodu na zasněžování,“ těší se Ludačka.

Lidé z Libínského Sedla, které patří pod Prachatice, většinou s rozšířením lyžařského areálu souhlasí a vidí v něm přínos. „Může nám přinést užitek,“ míní obyvatel Jiří Jonáš.

Připomínky ke středisku měli také inspektoři životního prostředí. Podle nich je v projektu stavba rampy pro snowboardisty, která ale není dostatečně popsána. Upozorňují také na problém odpadních vod.

Kvůli vzniku areálu je zároveň nutné pokácet zhruba hektar lesa, který patří městu Prachatice. Odbor životního prostředí krajského úřadu ale požaduje posudek, který by vyloučil, že tento zásah nebude možnou příčinou polomů.

Perlorodka říční Mlž velikosti 110 až 130 milimetrů. V plášti tvoří perly. Vyskytuje se v tocích severní a střední Evropy, Asie, východní Kanady a Anglie. U nás na Šumavě a v Pošumaví. Ve střední Evropě patří mezi ohrožené druhy. Vyžaduje čistou vodu a oblasti chudé na vápník.