Stojí za Hoškovým odchodem čachry se dřevem v parku?

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Stojí za Hoškovým odchodem čachry se dřevem v parku?
Author Milan Kilián
Date 2008-06-04
Source Klatovský deník
Genre tisk
Respondent

Náměstek ředitele NP Šumava Libor Hošek nečekaně skončil ve své funkci, nahradí ho někdejší šéf parku Jiří Kec

Šumava / Ve vedení Národního parku Šumava (NPŠ) to opět vře. Ve funkci nečekaně skončil jeden z hlavních mužů této organizace, náměstek Libor Hošek. Podle některých zdrojů z národního parku může stát za jeho odchodem policejní vyšetřování machinací se dřevem, to však Hošek i ředitel NPŠ František Krejčí popírají. Kritika se snesla i na Hoškova nástupce Jiřího Kece, jemuž někteří vyčítají to, že je názorově velmi blízký řediteli.

Hošek rezignoval jak na funkci náměstka, tak na funkci vedoucího sekce Péče o ekosystémy národního parku. „Odcházím z národního parku ke 31. květnu, a to z osobních důvodů. Co budu dělat, to ještě nevím,“ řekl Deníku Hošek. Ten popírá, že by za jeho odchodem stály machinace se dřevem na jemu podřízených pracovištích. To, že k nim docházelo, ale Deníku potvrdila i policie. „Prověřujeme finanční toky a transakce v Národním parku Šumava. Jde pravděpodobně o zkreslené údaje při prodeji a manipulaci dřeva,“ uvedla Dana Ladmanová z okresního policejního ředitelství. Někteří dávají do souvislosti s tímto vyšetřováním i sebevraždu zaměstnance lesní správy, který se v lednu zastřelil u posedu na Prášilech, to však odmítla Ladmanová potvrdit. „V současné fázi vyšetřování nemohu poskytnout bližší informace,“ prohlásila policistka. Na tom, že Hošek neodchází kvůli čachrům se dřevem, trvá i ředitel šumavského parku. „Nebyl na něj vyvíjen žádný tlak, odchází z osobních důvodů,“ tvrdí Krejčí.

Hoška ve funkci vystřídal vedoucí územního pracoviště Srní Jiří Kec, který byl v 90. letech ředitelem parku a nadřízeným stávajícího ředitele Krejčího, s nímž má údajně velmi dobré vztahy. Právě to je trnem v oku některým kritikům. „Do nového vedení jsme vkládali velké naděje, ale teď jsme zklamáni. To, koho si ředitel vybere, je samozřejmě jeho věc. Pan Kec bude nepochybně loajální k panu Krejčímu, nedomnívám se ale, že by tato změna mohla přinést zlepšení vztahů mezi vedením parku a šumavskými obcemi,“ prohlásil předseda Svazu obcí národního parku Šumava František Nykles. Ten dodal, že ho odchod Hoška velmi překvapil. S tím souhlasí i senátorka Jiřina Rippelová, která se v posledních týdnech v dění v národním parku velmi angažuje. „Když odchází někdo od rozdělané práce, svědčí to o tom, že v té organizaci není něco v pořádku,“ uvedla Rippelová a dodala: „Pan ředitel si k sobě zřejmě hledá názorově blízké lidi.“

„Pana Hoška jsem zastupoval, proto jsem byl pověřen řízením. Je to jen na tři měsíce, já se o tento post ucházet nehodlám,“ řekl Deníku Kec. „Jmenoval jsem ho, protože byl po profesní stránce pro tuto funkci vhodný. Je ale pověřen jen na čtvrt roku a už nyní hledám v našich řadách jeho nástupce,“ snažil se kritiku uklidnit Krejčí.

Libor Hošek Vedoucím odboru péče o lesní ekosystémy NPŠ se stal 1.4.2006 a do funkce náměstka byl jmenován 15.5.2007. Na této pozici vystřídal současného ředitele Správy NPŠ Františka Krejčího. Mezi Hoškovy nejdůležitější úkoly patřilo zpracování následků orkánu Kyrill. Hošek podle oficiálního zdůvodnění odešel na vlastní žádost z osobních důvodů.