Strážci hlídají Křemelnou

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Strážci hlídají Křemelnou
Author Eva Tichá
Date 2006-05-02
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

O víkendu zastavili lidé ze správy národního parku tři lodě na řece, po níž se nesmí plout

Prášily – Je sobota, pět hodin ráno a silnicí od Prášil na Šumavě projíždí auto strážců národního parku. Jedou na Frauenthal. Budou tam hlídkovat, zda se někdo z vodáků nepokouší sjet Křemelnou. Správci parku to zakázali. O to více však řeka vodáky láká.

Na Vysokých Lávkách ukazuje vodoteč, že Křemelná má 80 centimetrů. To jsou ideální podmínky. Ale jen pro ty zkušené. I laikovi, který na vodě nikdy nebyl, je na první pohled jasné, že proud řeky je tu dost silný. O pár metrů dál, pod mostem u Vysokých Lávek, kde do Křemelné přitéká v tu chvíli rozvodněný Prášilský potok, je proud ještě silnější.

„Tohle je jedno z míst, kde vodáci nasedají na Křemelnou. Mají tu ideální podmínky. Pokud se rozhodnou, že řeku sjedou, skočí do člunu a už je nikdo nechytne. Proud je tu skutečně silný,“ říká Lubomír Janošík, šéf strážců Národního parku Šumava.

Ranní kontrola

Rozednívá se. „V tenhle čas běžně vodáci řeku sjíždějí,“ vysvětluje další strážce, Miroslav Štádler. Stojí v místě nazývaném Frauenthal. Jeho kolega jde proti proudu směrem na Vysoké Lávky. Pomocí vysílačky by si řekli, zda je někdo na vodě.

Křemelná je u Frauenthalu rozvodněná. Stromy jsou z části utopené v řece. Sem se člověk normálně autem nedostane. Na cestě z odbočky z hlavní silnice na Hartmanice je závora. Tu však prý vodáci hravě překonají. Ke všem závorám po celém národním parku je univerzální klíč. Mají ho pracovníci parku, ale třeba i lesní dělníci, kteří pro park pracují na zakázku. Ohlídat, aby se všechny klíče vrátily nebo aby si k nim lidé nepořizovali kopie, není možné.

A co se děje, když strážci uvidí na řece vodáky? „Vyzveme je k tomu, aby vylezli z řeky. Když nebudou chtít, tak proti nim při tomto stavu vody nic nezmůžeme. Většina se ale chová slušně a na naše výzvy reaguje,“ říká Štádler. Když je v řece méně vody, strážci do ní skočí a snaží se lodě vodáků zachytit. Za porušení zákazu splouvat mohou dát na místě pokutu do tisícikoruny. V případném správním řízení hrozí pokuta ve výši několika desítek tisíc korun.

Křemelnou zakázali správci sjíždět proto, že jsou v ní vzácné rostliny, které čluny poškozují. Cenné rostliny jsou i podél koryta řeky. A ty by prý vodáci při nástupu do řeky také poškozovali. Vyrušovali by i zvířata.

Je sobota dopoledne a v nedaleké Čeňkově Pile na Otavě začínají oficiální závody vodáků. Strážci čekali, že klání přiláká i ty vodáky, kteří si budou chtít sjet Křemelnou nelegálně. Jejich pořadatelé ale avizovali, že koho strážci chytnou při nelegálním splouvání, vyřadí jej ze závodů. Vodáky asi také odradila špatná předpověď počasí, která nakonec nevyšla. Tentokrát strážci nepřistihli žádného.

Neplatilo to však už pro neděli. Odpoledne pod Frauenthalem chytili vodáky ve dvou kajacích a na jednom raftovém člunu. Na výzvy nereagovali, tak pro ně šli strážci do řeky. Její hladina klesla, a tak si to mohli dovolit. „Obvykle za sezonu na Křemelné přistihneme okolo čtyřiceti nelegálních vodáků,“ říká Miroslav Štádler.