Strážci parku poučí vodáky a vezmou do divočiny

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Strážci parku poučí vodáky a vezmou do divočiny
Author Tomáš Přibyl
Date 2008-07-26
Source prachatickonews.cz
Genre internet
Respondent

Šumava – Správa šumavského národního parku připravila dvě novinky v kontaktu návštěvníků parku s divokou přírodou. Od začátku tohoto týdne strážci parku radí zájemcům z řad vodáků, jak se chovat při splouvání Vltavy a nepoškozovat při tom přírodu. Druhou novinkou pak budou od srpna výlety se strážci parku do vybraných lokalit, kam je vstup jinak zakázán a kde se příroda vyvíjí zcela bez vlivu člověka.

Správa parku se při informování vodáků dohodla na spolupráci s největšími půjčovnami lodí, které na horním roku Vltavy působí. Zaměstnanci půjčoven proto prošli školením. Hlavním bodem dohody parku a půjčoven je proškolování vodáků, aby při splouvání Vltavy co nejméně poškozovali přírodu.

Zájemce z řad vodáků bude proškolovat v sezóně denně od 9:00 do 10:00 na Soumarském mostě strážce parku. Vodáci, kteří školení absolvují, dostanou od správy parku zdarma tričko s nápisem Chráníme šumavské řeky.

Správa parku si od toho slibuje snížení dopadů vodácké turistiky na Vltavu hlavně v úseku ze Soumarského mostu do Pěkné, kde řeka protéká I. zónou národního parku. „Vodácká veřejnost má sama zájem, aby získala potřebné informace o ekologickém významu šumavských řek a podle naší ankety chce snížit negativní dopad splouvání některých neukázněných návštěvníků. K tomu potřebuje mít znalosti o perlorodce říční, která reprezentuje nejcennějšího živočicha v ekosystému řeky. Dále je pro návštěvníka důležité znát, jak pádlovat, jak najít v řece proudnici, kde a jak vystupovat z lodi,“ uvedl mluvčí Správy Národního parku a CHKO Šumava Radovan Holub.

Správa parku se také snaží prosadit zpřísnění návštěvního řádu pro vodáky v úseku Vltavy ze Soumarského mostu do Pěkné. Chce tu zvýšit limit pro splouvání a řeku od 15. června do 15. srpna zavřít. To se ale nelíbí zejména obcím v parku, kterým se už několik měsíců daří obstrukcemi schválení nového návštěvního řádu oddalovat.

Druhá novinka správců parků se týká uzemí, kam lidé dosud nesměli. Správa parku dostala od vlády výjimku na to, aby sem mohla organizovat cesty návštěvníků pod odborným dohledem speciálně vyškolených strážců. „Trasy doprovodů do divočiny povedou do celkem pěti lokalit – do kaňonu řeky Křemelná, do oblasti Vltavského luhu, do oblasti Trojmezné, Smrčiny a do Modravských slatí. Počet účastníků jedné vycházky bude omezen na osm až patnáct a každý z doprovodů bude spojen s poplatkem od 150 až 300 korun, který je třeba zaplatit předem,“ vysvětlil Radovan Holub.

Správa počítá, že se takto do nedotčené šumavské divočiny dostane do konce letošního října zhruba pět set lidí. Cesty do klidových území bude správa parku připravovat na předem stanovené dny. Nejkratší trasa má šest kilometrů a nejdelší 27 kilometrů. Jde vesměs o trasy s vyšší nebo vysokou náročností a vyrážet se na ně bude na vlastní nebezpečí za každého počasí. „Všechny informace k doprovodům budou k dispozici na informačních střediscích Správy Národního parku a CHKO Šumava nebo na www.npsumava.cz v oddíle Pro návštěvníky a obyvatele a poddodíle Turistika na Šumavě,“ dodal Radovan Holub.