Stromy řežou tak, aby vypadaly jako zlomené

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Stromy řežou tak, aby vypadaly jako zlomené
Author Václav Janouš
Date 2009-06-11
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Šumava – Pokácí strom a pak pahýl nařežou tak, aby vypadal jako zlomený větrem. Dřevorubci na Šumavě včera začali kácet nebezpečné stromy u nejvyhledávanějších turistických stezek v přísně chráněných částech národního parku.

Jan Klípa (na snímku) porážel souše, které hrozily zřícením, u stezky na Prameny Vltavy nedaleko Kvildy na Prachaticku. Správa parku nechce dopustit, aby se opakovala tři roky stará tragédie, kdy na Boubíně spadl staletý strom na turistku a zabil ji.

Stromy řežou, jako by byly zlomené

Dělníci 10.6. u Pramenů Vltavy pokáceli sedmadvacet stromů. Po celém parku ale odborníci vytipovali desítky dalších, které by mohl vyvrátit či zlomit silnější vítr. „Například u Polomské cesty na Železnorudsku, u Jezerní stezky na Stožecku, u Jezerní cesty na Plešné jezero či na zážitkové trase na Stifterův obelisk,“ vyjmenoval nejhlavnější trasy náměstek správy šumavského parku Tomáš Fait.

Dřevorubci budou kácet stromy do letní turistické sezony, tedy do konce června. Přes léto nechtějí omezovat provoz na stezkách, proto se do porážení znovu vrhnou až na podzim. Do té doby budou vytipovávat další stromy, které musí pokácet. Kromě stezek budou porážet smrky i podél zážitkových tras. Přesto musí turisté počítat s tím, že na některých trasách mohou stromy spadnout. Cesta k pramenům se 12.6. otevře pro turisty Není možné pokácet všechny, protože některé mohou vypadat zdravě a pak se při větru zlomí. „Lidé musí být opatrní, neměli by chodit mimo značené stezky a podobně. Na zážitkových trasách musí počítat, že jde o rizikovější místa,“ dodal Fait s tím, že všechny zážitkové trasy jsou označeny upozorňujícími cedulemi na vstup na vlastní nebezpečí.