Stručný přehled vývoje kůrovcové gradace na území NPŠ za léta 1984–2002

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Stručný přehled vývoje kůrovcové gradace na území NPŠ za léta 1984–2002
Author Vladimír Zatloukal
Date 2003
Source Plzeňský deník
Genre tisk
Respondent

Poslední velká kůrovcová gradace byla odstartována opožděně zpracovaným polomem z let 1984–5 (velký objem polomu, nedostatek kvalifikovaných pracovních sil, příhraniční režim). V NP Bavorský les bylo záměrně ponecháno bez asanace 173 ha polomů.

Po přechodném útlumu kůrovcového napadení živých stromů v roce 1990 docházelo k opětovnému vzestupu kůrovcového napadení, na které měla vliv neujasněnost koncepce řešení kůrovcové gradace v NPŠ a z ní plynoucí nedůslednost a nesystematičnost asanačních zásahů.

Série teplých a suchých let v 1. polovině 90. let 20 století přispívala k rychlému namnožení kůrovce.

Mimořádně bohatá plodnost smrku v roce 1995 vyčerpala rezervní látky smrku a oslabila jeho schopnost odolávat náporu kůrovce.

V téže době byly v příhraniční části NP Bavorský les již kůrovcem silně napadeny horské smrčiny. Kůrovec se odtud masově šířil do horských smrčin v NP Šumava.

Gradace kůrovce kulminovala v roce 1996 při objemu 187 tis. m³ napadených asanovaných stromů.

Od roku 1997 bylo stále jasnější, že bude nutné přistoupit k asanačním zásahům na kůrovcovém dříví i v I. zóně, nemá-li se I. zóna stát dlouhodobým zdrojem šíření kůrovce do okolí a tím destabilizujícím faktorem pro rozlehlé okolní smrčiny. Od roku 1998 byla povolena asanace kůrovcem napadených polomů v I. Zóně a od roku 1999 i asanace kůrovcových stromů ve vybraných porostech I. zóny (cca 25 % plochy I. zóny).

Uvedená opatření zamezila rozšíření kůrovce do cca 30 000 ha ohrožených smrčin v NP Šumava a vedla k postupnému útlumu gradace; od roku 2001 je kůrovec na většině území NP Šumava v základním stavu.

Zvýšený výskyt se dosud váže na bezprostřední okolí smrčin ponechaných bez asanačních zásahů zejména v NP Bavorský les, odkud se kůrovec dosud šíří, a na okolí I. zóny Trojmezí, kde bylo zpracování kůrovcem napadených stromů znemožněno blokádou ekologických aktivistů.

Vladimír Zatloukal, Správa NP a CHKO Šumava