Suchá opona Šumavy, 2011, Doslov

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
Suchá opona Šumavy, 2011, Doslov
Author Jiří Zimola, Milan Chovanec
Date 2011
Source Martan, P.: Suchá opona Šumavy
Genre odborná
Respondent

S velikými obavami, ale s nadějí sleduji vývoj na Šumavě, protože její osud mi jako Jihočechovi a jihočeskému hejtmanu není lhostejný. Situace na Šumavě je výjimečná a s obdobným problémem v takovém rozsahu se v žádných jiných parcích u nás nepotýkáme.

Již jsem se několikrát vyjádřil a na svém postoji si trvám, že řešením situace je speciální zákon o Národním parku Šumava. Věřím, že ti, kteří ho v roce, kdy píšu tyto řádky, tedy v roce 2011 – kritizují a degradují jeho význam, nakonec pochopí, že cílem Jihočeského ani Plzeňského kraje, jako předkladatele návrhu zákona, není Národní park Šumava rušit, ale naopak podporovat jeho rozvoj.

Proto vyzývám, abychom neopakovali chyby z let nedávných, kdy jsme les nechali kůrovci napospas a důsledky tohoto rozhodnutí dnes všichni vidíme. V tomto boji nejde o žádné těžařské lobby ani o profesionální demonstranty, nejde o zrušení národního parku a jeho předání do rukou developerů. Jde o živou přírodu a lidi v ní, ať jde o místní obyvatele, kteří se musí vyrovnávat s přímými následky učiněných rozhodnutí, nebo o návštěvníky, kteří jistě nestojí o to, jezdit obdivovat uschlý a mrtvý les.

Musíme si uvědomit, že nutnost těžby je důsledkem nečinnosti a liknavého přístupu k problematice kůrovce v minulých letech. Pokud by jeho postup takto pokračoval, za pár let by tu již nebyla žádná Šumava. Zachovejme Šumavu zelenou, zachovejme ji pro další generace, takovou, jakou ji známe dnes. A toho nelze dosáhnout jinak než rázným zásahem.

Jako čelný představitel regionu mohu jednoznačně prohlásit, že Jihočeský kraj rozhodně odmítá megalomanské developerské záměry typu budování nových rekreačních středisek či sjezdovek – jakéhosi ráje zábavy. Jediné, co kraj podporuje ve svých Zásadách územního rozvoje, je vybudování lanovky, která by propojila rakouské lyžařské středisko Hochficht s českou stranou Šumavy a tím výrazně odlehčila dlouhé dopravě po úzké a nebezpečné silnici.

Já osobně existenci Národního parku Šumava podporuji a přeji Šumavě i nám vznik kvalitního zákona právě proto, aby Šumava mohla zůstat taková, jakou ji známe dnes, i do budoucna. Aby byla místem, kam lidé budou jezdit obdivovat krásy přírody. Jednoznačně se připojuji k těm, kteří chtějí Šumavu zachránit, protože je jejich domovem.

Jihočeský hejtman Jiří Zimola

Plzeňský hejtman Milan Chovanec