Suché ostrůvky pohlcuje sytě zelená

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Suché ostrůvky pohlcuje sytě zelená
Author Václav Janouš
Date 2008-07-31
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Borová Lada – Šumavské lesy jsou zelené a tam, kde zůstaly souše po útoku kůrovce v minulých letech, už rostou nové stromky. Je jen jeden způsob, jak se přesvědčit: prohlédnout si je z výšky a vidět holiny, popadané stromy i uschlé stojící smrky. MLADÁ FRONTADnesvčera létala s vědci parku nad lesy v helikoptéře.

Nyní začíná letní rojení kůrovce, a je tak nejlepší čas vidět, jak vypadají lesy po jeho jarním, tedy prvním útoku. „Šumava je zelená a hrozí, že kůrovec napadne maximálně pět procent výměry parku, tedy zhruba čtyři tisíce hektarů. Při pohledu z vrtulníku je vidět zmlazení,“ říká Zdeňka Křenová ze správy parku a nastupuje do vrtulníku.

Letíme nad Knížecími Pláněmi, nad Bučinou podél hranice s Německem, kde je na bavorské straně bezzásahové území – obrovská plocha suchých stromů a uprostřed nich malé ostrůvky zelených. Smrky zde uschly v polovině 90. Let a dodnes jsou místo nich holá místa. Tam, kde ale stromy odumřely v 80. letech, už rostou nové mladé stromky.

Blížíme se k nejkrásnějším místům – na Prameny Vltavy, Černou Horu, Březník, kroužíme kolem Poledníku, Rokyteckých slatí, Medvědí hory a přes Horskou Kvildu a Kvildu se vracíme do Borových Lad. Ostrůvky uschlých stromů jednoznačně pohlcuje sytě zelená barva zdravých. I z výšky jsou dobře patrné mladé, divoce rostoucí stromky.