Svůj „Praděd„ mají i jinde

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Svůj „Praděd“ mají i jinde
Author Pavel Baroch
Date 2001-11-20
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Praha Spor o vleky na Pradědu není v česku zdaleka jediným konfliktem o sjezdovky a běžecké stopy. Ochránci přírody a vlekři se dohadují prakticky ve všech zdejších pohořích.

Spory mají i stejné schéma. Vlekři s podporou místních úřadů hájí výdělky a z nich plynoucí rozvoj regionu, ochranáři brání vzácnou přírodu.

Kvůli vybudování dvou lyžařských sjezdovek v jihočeské části národního parku šumava například hrozí, že by měl být zmenšen o jednu ze svých nejvzácnějších částí. Několik obcí na pravém břehu Lipna totiž prosazuje, aby na tamním kopci Smrčina vznikl lyžařský areál. Správa parku i ministerstvo životního prostředí jsou důrazně proti.

„Byla by tím vážně ohrožena existence národních parků a mohl by se rozpadnout celý systém ochrany přírody,“ varoval poradce ministra životního prostředí Tomáš Hájek.

Jeho obavy se naplňují. V parlamentu se už objevil návrh, aby byla tato část šumavské přírody od parku skutečně odtržena. „Na svém území už park nechceme,“ uvedl pro časopis Reflex starosta Horní Plané Jiří Hůlka, jeden z těch, kdo po areálu touží.

Svou bitvu vede i radnice v Rokytnici nad Jizerou. Na tamní Lysou horu vede lanovka, která však smí jezdit jen v zimě. Vrchol kopce totiž leží v první, nejcennější zóně Krkonošského národního parku a sníh vegetaci chrání.

Rokytnická radnice však usiluje o celoroční provoz lanovky, aby přilákala víc turistů. Správa krkonošského parku to odmítá.

„Je to stále otevřená otázka,“ řekl včera místostarosta Rokytnice Miroš Hanč.

Opačné starosti má Boží Dar v Krušných horách. Státní ochránci přírody chtějí výrazně zkrátit běžecké trasy na území přírodní rezervace Božídarské rašeliniště. Starosta Božího Daru Jan Horník věří, že se mu podaří vyjednat rozumný kompromis. Jinak by podle něho obec přišla o turisty a zdroj příjmů.

Stejný osud jako lyžařskému areálu na Pradědu hrozí i dvěma sjezdovkám na Lysé hoře v Beskydech. Ministerstvo životního prostředí do konce roku rozhodne, jestli povolí jejich další provoz.

Spory o sjezdovky nejsou jen českou zvláštností. Při poslední zimní olympiádě v Naganu se ochránci přírody dohadovali s pořadateli o to, jak dlouhá může být sjezdovka pro sjezd mužů. Spor skončil kompromisem.