Svaz obcí NPŠ: Vyhodnocení úsilí „ Otevření Schengenského prostoru na území Šumavy“

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Svaz obcí NPŠ: Vyhodnocení úsilí „ Otevření Schengenského prostoru na území Šumavy“
Author František Nykles
Date 2008-11-11
Source sumavanet.cz
Genre internet
Respondent

Svaz obcí Národního parku Šumava

František Nykles, předseda Svazu

Tisková zpráva

Stachy, 10.listopadu 2008

Zástupci třiceti českých, bavorských a rakouských obcí a zástupci regionů se sešli 5. listopadu 2008 ve Strážném, aby vyhodnotili výsledky svého devítiměsíčního úsilí při realizaci návrhu na otevření 25 nových přechodových bodů státní hranice v rámci otevření tzv. Schengenského

prostoru.

Jednání, jehož iniciátory byl Svaz obcí Národního parku Šumava spolu s Euroregionem Šumava Jihozápadní Čechy a Rozvojovou agenturou Šumava o.p.s., se dále zúčastnili bavorští zemští radové Heinz Wölfl a Ludwig Lankl, předseda Haidl Regionu Fritz Gibis, předseda Klubu českých turistů a Rady NPŠ Jan Stráský a další významní účastníci.

Na jednání bylo konstatováno, že na 140 km společné státní hranice od Svaté Kateřiny až po jihočeskou Zadní Zvonkovou bylo zatím povoleno a vyznačeno 8 nových přechodových bodů. K povolení dalších 4 přechodů brání jen drobné technické problémy.

Všechny uvedené body se nachází v jižní části státní hranice, zhruba od úrovně Knížecích Plání k Zadní Zvonkové.

Menší legislativní problémy je nutno vyřešit u dalších dvou přechodů v oblasti Haidmühle.

Účastníci jednání vzali na vědomí výsledek jednání ministrů životního prostředí obou sousedících států z 15.9.2008, na které nebyl nikdo z přítomných pozván a shodně konstatovali, že s oficielním podepsaným textem dohody dosud nebyli seznámeni. Obsahem zmiňované dohody ministrů je otevření 3 přechodů a to Pod Poledníkem, Modrý sloup pod Luzným a Siebensteinkopf u Pramenů Vltavy. Přítomní dále vyjádřili rozhodný nesouhlas s tím, že cesta k Modrému sloupu nevede stávající údolní historickou cestou, ale delší, obtížnější a méně atraktivní cestou úpatím Špičníku.

Konstatovali také, že zamítnutím tří přechodů v oblasti Velkého Roklanu nebude tato nejvyšší dominanta obou parků přístupna z české strany a proto se shodli, že budou nadále usilovat alespoň o povolení prostupového bodu v oblasti Hochschachten poblíž Javoří slati.

Došlo také ke vzájemné dohodě, jednat s oběma národními parky o další dva uvažované přechody v oblasti Plesné a o přechodu u Rosenauerovy nádržky. Shoda byla také na podpoře města Železné Rudy při hledání přístupu na bývalou Juránkovu chatu, která se nachází v tradiční česko – bavorské turistické lokalitě, kam byl v poválečné době zakázán vstup z politických důvodů.

Přítomní dále odmítli návrh obou národních parků na tzv. kompenzační opatření spočívající v uzavření rozsáhlé časti hraničního chodníku. V závěru jednání se představitelé Schengenské iniciativy jednomyslně dohodli na sestavení osmičlenné mezinárodní řídící skupiny TOP Schengen, která bude nadále usilovně pracovat v problematice přechodových bodů a naplňovat tak ideu Schengenských dohod a která neprodleně předá dosavadní výsledky příjemcům původního memoranda tj. bavorskému prezidentovi a předsedovi vlády české republiky.

František Nykles, předseda Svazu