Těžařům v NP Šumava ztěžuje práci počasí, vítr skácel další stromy

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Těžařům v NP Šumava ztěžuje práci počasí, vítr skácel další stromy
Author ČTK
Date 2007-05-19
Source ČTK
Genre tisk
Respondent

Vimperk - Dřevorubcum zpracovávájicim kalamitu v šumavském národním parku komplikuji práci rozmary počasí. silný vítr z minulého týdne skacel na některých místech rezervace dalších až 10.000 metrů krychlových dřeva. Tezbu navíc ztizil dest posledních dni, kdy voda rozmacela pudu na trasach, kudy technika vyvazi dřevo z lesu. Někde tak museli těžaři s odstraňováním následku po lednovém orkánu prestat a pockat, až cesty vyschnou, aby těžké stroje šumavskou divočinu nenicily. ČTK to řekl Libor Hošek ze správy parku.

Těžařským společnostem se již podařilo zpracovat přes 392.000 m3polámaných a vyvrácených kmenu. Je to téměř polovina z celkového odhadovaneho množství poničených stromů. Správci parku totiž zpresnili původní odhady o rozsahu lednove kalamity. Dosud se hovorilo o zhruba 700.000 m3. Nyní podle posledních údajů je to o 100.000 m3polomového dřeva vice.

„Kolem 5000 až 10.000 m3pripadlo po nedavnem silnem větru. Především se ale už dostáváme do míst, kde jsme škody dosud jen odhadovali. Pocty upřesnujeme i v prvních zónách,“ uvedl Hošek. Kalamitu budou i tak těžaři likvidovat nejméně do podzimu.

Tezka technika přitom v parku pomalu konci a pribyva rucni práce. V terénu je na 130 dřevorubcu s motorovými pilami. Pomaha jim kolem 80 brigadniku, kteří mají na starost loupani popadaných stromů. Další by měli postupně přicházet. „Mame nasmlouvano celkem do 200 pracovníku,“ podotkl pracovník parku. Právě ležící stromy jsou ideálním mistem pro namnození kůrovce, který může nasledne začít napadat i zdrave stromy v okolí. Odstranění kur by mělo prerušit vývoj škůdce ještě předtim, než začne z napadených stromu vyletávat.

Boj s kůrovcem již správci rezervace zahajili. Do lesů umistili přes 2700 lapačů, z toho bezmála 1000 feromonových lapáku roznesli do druhých zón. Situace není podle Hoska zatím vazna. „Kontrolu provadime jednou za deset dni. Zatím je na lapačich zhruba do 100 kusu, je to zacatek náletu lýkožrouta. Loni ve spicce jsme v některých lokalitách odchytavali v průběhu deseti dnu až 40.000 brouku,“ dodal Hošek.

Lesníci navíc podali zadost o výjimku ze zákona o ochraně přírody. Ve druhých zónách, kde se smí těžit, chtějí zásahnout proti kůrovci chemickými pripravky. Park nechce takzvané biocidy, hubici hmyz, používat celoplosne, ale jen na jednotlive stromy ve vybraných lokalitách. S likvidací kůrovce pomoci speciálních přípravků příliš nesouhlasi ekologičtí aktivisté.

Lesy na jihu Čech se po orkánu staly nejpostiženější oblasti v Česku. Při vichřici padlo na 4,15 milionu metrů krychlových dřeva. Lesy ČR mluví o dvou milionech, majitele soukromých lesu napočítali další milion. Následky vichřice budou lesníci odstraňovat celý rok. Orkán v jihočeských lesích způsobil škodu 4,1 miliardy korun.