Těžaři si vydělají, vrhli se na polomy
Těžaři si vydělají, vrhli se na polomy | |
---|---|
Author | Antonín Pelíšek |
Date | 2007-01-26 |
Source | Mladá fronta Dnes |
Genre | tisk |
Respondent |
Zákaz vstupu do lesů se netýká silnic, lanovek, sjezdovek, lyžařských tras a cest k domům a soukromým pozemkům
Jižní Čechy - Otevřené dveře do lesů pro těžkou techniku a zavřené pro veřejnost. Majitelé lesů roní slzy, těžební firmy se radují ze zakázek - tohle všechno způsobil orkán, po jehož řádění vyhlásila Vláda od včerejších pěti hodin ráno nouzový stav pro jihočeský kraj.
Opatření se týká hlavně zákazu vstupu do lesů. Výjimku mají firmy, které likviduji polomy.
Vyzývám lidi, aby zbytečně neriskovali zdravi vstupem do lesů, uvedl včera ráno po zasedani křížového štábu kraje jihočeský hejtman Jan Zahradník.
Stav nouze potrva do pulnoci 5. Února. Takovou nezbytne nutnou dobu potrebuji těžební firmy, aby zlikvidovaly největší polomy. Jihočeské lesy se vlastně promení na tovarnu na dřevo, najede do nich těžká technika včetně harvestoru, strojů na automatickou těžbu. Vlastníky lesu totiž tlaci cas, neuklizene polomy může napadnout kůrovec. Dnešním dnem se začíná pracovat naplno, upozornil ředitel krajského inspektorátu Lesů ČR Karel Trůbl.
Zákaz vstupu je jen někde
Krizovy stab proto žádá o toleranci veřejnost i ochrance přírody. Některé useky mohou totiž lesní stroje poškodit, v cestách vyjet hluboke koleje. ridici pociti vyšší frekvenci nakladaku se dřevem na silnicich, ministerstvo dopravy objednava víc vagonu na jeho prevoz.
Zákaz vstupu do lesů mají upřesnit obecni úřady na urednich deskach. Netyka se silnic, lanovek a sjezdovek. Také lyžařských tras a cest vedoucích k domum a soukromým pozemkum. Dodrzovani zákazu zkontroluji clenove lesní straze a policiste, vinikum hrozí pokuty.
Jihočeský kraj postihla z celé země největší kalamita, její následky jsou však ruzne podle lokalit. V prumeru orkán porazil za několik hodin tolik dřeva, kolik ho lesníci vytěží za rok. Největší škody jsou v lesích na Novohradsku a Trebonsku, kde už je kalamita oslabila před rokem. Velké ztráty jsou také na Vyšebrodsku a ve vojenských lesích kolem Boletic.
Stav nouze zároveň umožňuje ve státních lesích zaměstnat soukromé společnosti bez složitého výběrového řízení. Pro mnohé se tak stanou zlatým dolem.
Upřednostňujeme české firmy. Jestli nabídneme práci i zahraničním, uvidíme po několika dnech, řekl mluvčí jihočeských státních lesů Tomáš Vyšohlíd.
Jenomže tady se opět ozvala stará bolest kolem výběrových řízení na těžbu. Tyto soutěže před několika lety zlikvidovaly malé firmy. Například na českobudějovicku operuje hlavně společnost Lesy Hluboka, která všechny souteze vždy vyhrala. Do státních lesu bych už právě proto nevstoupil. Mám ale hodne zakázek od soukromniku a obecních lesu, poznamenal majitel českobudějovicke společnosti Lesotrack Antonín Perina.
Na dvou frontach bojuje i společnost Volarska lesní a dřevorubecka, která je provazana s městskými lesy. Práce máme dost, ale raději bychom dělali plánovanou těžbu kvalitního dřeva, řekl jednatel společnosti Miroslav rezabek.
Na sedmdesát tisíc kubíků poškozených stromu musí zlikvidovat Lesy Hluboka. Zatím upravuji cesty pro prijezd těžkých harvestoru. Polomy bude likvidovat firma Václava Nirnbergra, který je v hlubockých lesích hajným.
V kraji popadalo odhadem čtyři a půl milionu kubíků dřeva, což je největší kalamita za posledních deset let.
Polomy v kraji ve státních lesích
Novohradsko 750 000
Vyšebrodsko 300 000
Boubín 250 000
Třeboňsko 200 000
Hluboká 70 000
Poznámka: údaje jsou v metrech krychlových