Tři roky vězení s podmíněným odkladem na pět let dostal Zdeněk Hoffmann

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Tři roky vězení s podmíněným odkladem na pět let dostal Zdeněk Hoffmann
Author Iveta Toušlová, Zdeněk Soukup
Date 2004-03-31
Source ČT
Genre televize
Respondent Václav Procházka, Lubomír Brychta, Viktor Böhm

ČT 1, Večerník z Čech

Životní prostředí a ekologie

Iveta Toušlová, moderátorka

  • Tři roky vězení s podmíněným odkladem na pět let dostal domažlický podnikatel Zdeněk Hoffmann za nelegální vykácení asi třinácti tisíc kubických metrů dřeva v Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les. Od března do října roku 1996 vyvezl z lesa víc dřeva, než kolik mu povoloval desetiletý plán těžby. Podle lesních odborníků způsobil škody, se kterými se bude příroda vyrovnávat asi dvě stě padesát let. Hoffmann se hájí tím, že ho k těžbě nutili věřitelé.

Zdeněk Soukup, redaktor

  • Zdeněk Hoffmann poslal na vynesení rozsudku obhájce, sám nepřijel.

osoba

Nebudu se vyjadřovat.

Zdeněk Soukup, redaktor

  • Nebudete se vyjadřovat? Ještě šest let po nelegální těžbě nelze podle odborníků s konečnou platností podtrhnout účet se škodami. Těžba narušila les v několika lokalitách na souhrnné ploše asi pětadvaceti hektarů. Každý silnější vítr přináší další polomy.

Václav Procházka, Správa Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les

Je to zároveň území, kde jsou lesy prohlášeny /nesrozumitelné/ zvláštního určení z hlediska ochrany přírodních a léčivých zdrojů, to znamená minerálních vod a mohly tam nastat z hlediska i vodohospodářského i některé nevratné změny.

Zdeněk Soukup, redaktor

  • Současný vlastník, rakouská firma /nesrozumitelné/, bude muset podle svého správce investovat do zalesnění, ochrany a dalších sanačních prací. Je to podle něj dlouhodobá investice.

Lubomír Brychta, odborný lesní správce

Ta investice zhruba na ten hektar je třicet tisíc korun, včetně teda do nějakého zajištění těch kultur a zhruba ve sto letech se začnou ty investice nějakým způsobem navracet zpátky.

Zdeněk Soukup, redaktor

  • V roce 2001 Vrchní soud v Praze Hoffmannovi už podmíněný trest uložil v jiné kauze. Chebská soudkyně Soňa Wildová mu tentokrát vyměřila v podstatě trest stejný, navíc od ní dostal i trest peněžní.

Viktor Böhm, státní zástupce

Ten dvoumilionový peněžitý trest je poměrně citelný, čili ještě zvážíme, zda budeme podávat odvolání, protože při závěrečné řeči jsem navrhoval nepodmíněný trest odnětí svobody.

Zdeněk Soukup, redaktor

  • Zdeněk Hoffmann byl před dvěma lety odsouzen za krácení daně, je známý také svými spory o vlastnictví receptury karlovarské Becherovky.