Třicet let čekala boží muka ve sklepě na návrat do lesa

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Třicet let čekala boží muka ve sklepě na návrat do lesa
Author Zuzana Kyselová
Date 2003-09-16
Source Prachatický deník
Genre tisk
Respondent

Před třiatřiceti lety pod rouškou tmy revírník na Svatém Tomáši vykopal z cesty boží muka, která měla sloužit jako dlažba. Na světlo boží je vytáhl před nedávnem, aby navěky připomínala místo, kde kdysi zákeřnou kulkou pytláka skonal jiný revírník.

Svatý Tomáš – Kamenná boží muka z roku 1673 nyní opět stojí na svém místě. Kdyby nebylo Petra Ziegrossera, nejspíš by navěky zůstala pohřbená a zapomenutá pod asfaltovým povrchem, který tam v onu noc roku 1970 ještě nebyl. „Když jsem nastoupil jako revírník na Svatý Tomáš, všiml jsem si při pochůzce, že z cesty vyčuhují boží muka. V noci jsem se je vydal vykopat,“ vyprávěl dnes třiaosmdesátiletý Petr Ziegrosser. Kamennou hlavu božích muk odvezl ve škodovce, zbývající část mu pomohl přepravit slovenský dělník na nákladní Pragovce. „Nejprve jsem ta boží muka postavil u svého baráku na Svatém Tomáši. Pak mě kontrarozvědka upozornila, že na území nesmějí být žádné orientační body. Uložil jsem ji proto do sklepa, kde odpočívala třicet let,“ líčil Petr Ziegrosser. Letos ji spolu s nadšenci z Mnichova a kolemjdoucími turisty opět postavil u lesní cesty, která vede vzhůru na Svatý Tomáš.

Cesta mrtvých

Ta cesta není bezejmenná. Nese pochmurný název Cesta mrtvých. „Kostelík sv. Tomáše, dříve farní a poutní kostel, býval velmi bohatý. Plynuly do něj desátky dokonce až z Dolního Rakouska. V čase reformace se většina lidí z nedalekého Frymburka přidala k Lutherovu učení. Několik obcí z frymburské farnosti, které zůstaly podobně jako Lipno, Hrdoňov a Hruštice katolické, se zapojily do farnosti Svatého Tomáše, jež zůstávala katolická,“ vyprávěl bývalý revírník. Katolíci z těchto obcí se nechtěli nechávat pohřbít od protestanského faráře, proto pozůstalí své mrtvé vozili na hřbitov na Svatém Tomáši. Poslední cestou nebožtíků tedy byla Cesta mrtvých. Místo, kde roku 1673 zemřel revírník zasažený pytlákovou kulkou, je dnes příjemným lesním zátiším, jemuž vévodí kamenná boží muka. Pomohli jej doladit pracovníci Lesů ČR, díky nimž se tu turisté mohou osvěžit u studánky s údajně léčivou vodou a odpočinout si na dřevěných lavičkách.

Chybí jen vysvěcení

Zdá se, že by Petr Ziegrosser mohl být spokojen. Ke spokojenosti mu však ještě něco chybí. Jeho vroucím přáním je, aby se našel farář, který boží muka znovu vysvětí, a to nejlépe ještě v září.