Tom Zajíček (ODS): Lyžařský areál v Boleticích by rozvoji jižních Čech prospěl

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Tom Zajíček (ODS): Lyžařský areál v Boleticích by rozvoji jižních Čech prospěl
Author Právo
Date 2006-04-21
Source Právo
Genre tisk
Respondent Tom Zajíček
  • Letošní bohatá lyžařská sezóna je na jihu Čech již za námi, ale diskuse na téma tohoto sportovního odvětví jsou stále živé. Po odchodu armády stále existuje možnost vybudovat v bývalém vojenském areálu Boletice lyžařské středisko. Poslanec a jihočeský lídr ODS pro volby do parlamentu Tom Zajíček patří mezi ty politiky, kteří tento záměr podporují. Proč by v Boleticích areál měl vzniknout?

Území v jihozápadní části Vojenského újezdu Boletice na svazích hory Špičák má téměř ideální podmínky pro vybudování regionálního lyžařského areálu. Přiléhá k rekreační oblasti Lipenska, která disponuje dobrou turistickou infrastrukturou. Armáda v poslední době částečně otevírá území újezdu pro šetrnou turistiku, což je v souladu se záměry Jihočeského kraje a okolních obcí na využití území Boletic pro cestovní ruch. Díky zařazení do soustavy NATURA 2000 jsou Boletice oblíbeným tématem pro ekologické aktivisty. Nikdo ale nechce ničit přírodu. Projekt lyžařského areálu by bylo možné přizpůsobit zájmům ochrany přírody a samozřejmě přivést více finančních prostředků do jižních Čech.

  • Myslíte si, že je reálné vybudovat takový projekt pro turisty, který by na druhé straně byl šetrný k přírodě?

Samozřejmě, že ano. Netvrdím, že to je jednoduché, ale zcela jistě to jde. Vždyť takové areály fungují na celém světě a nikdo by asi nepodezříval například alpské státy, že si ve svých horách budují lyžařská střediska, která by jim přírodu ničila. K tomu je ale nutné, aby k problému přistupovaly konstruktivně obě strany. U nás mám pocit, že například ze strany některých ekologických aktivistů se v řadě případů jedná spíše o obstrukce. Chceme-li, aby lidé v horách a podhůří žili, musíme jim k tomu také vytvořit odpovídající podmínky. Myslím, že dobrým příkladem by mohl být projekt lipenské maríny, kde se i v těsné blízkosti národního parku podařilo vybudovat turistické centrum včetně ubytovacích a stravovacích kapacit. Nakonec z toho těží i samotný park, protože centrum vytváří skvělé zázemí právě pro turisty, kteří do jižních Čech dorazili za krásami Šumavy.