Trestní oznámení na Správu NP Šumava

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Trestní oznámení na Správu NP Šumava
Author Pavel Prouza
Date 2000-08-23
Source ČRo
Genre rozhlas
Respondent Jaromír Bláha, Zdeněk Kantořík

Radiožurnál

Pavel Prouza, moderátor

Hnutí Duha podalo trestní oznámení na představitele Správy Národního parku Šumava pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení životního prostředí a dále na ministerstvo životního prostředí za zneužívání pravomoci veřejného činitele. Konkrétní důvody vysvětluje Jaromír Bláha z Hnutí Duha.

Jaromír Bláha, Hnutí Duha

Zejména se jedná o ten fakt, že v druhých zónách je aplikována metoda totální asanace všech napadených stromů bez ohledu na přírodní podmínky a zanedbání polomů padlých ve druhých zónách loňského roku. Na nich se kůrovec rozmnožil, to znamená riziko, že bude pokračovat další plošné odlesňování v Národním parku Šumava. Ministerstvo životního prostředí se pokusilo zabránit trestnímu stíhání představitelů Správy Národního parku Šumava, čímž podle našeho názoru došlo ke zneužívání pravomoci veřejného činitele.

Pavel Prouza, moderátor

Správa Národního parku Šumava však považuje toto trestní oznámení za neodůvodněné a v žádném případě si není vědoma porušení jakéhokoliv zákona. Více už mluvčí parku Zdeněk Kantořík.

Zdeněk Kantořík, tiskový mluvčí Správy Národního parku Šumava

Správa národního parku považuje toto obvinění za naprosto absurdní. Správa postupovala naprosto v souladu s platnými předpisy. Vyhláška ministerstva zemědělství ukládá zpracovat polomové dříví do 30. června, ale v případech nutných je možné požádat okresní úřady o prodloužení této lhůty. Správa samozřejmě tvrdí, že z té necelé třetiny, které zpracovávala ještě v období léta a podzimu, rozhodně kůrovec nevylétal. Pokud tam nějaký byl, tak se asanoval včas.