Trojmezná: kácet se nebude

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Trojmezná: kácet se nebude
Author dm
Date 2000
Source Silva Bohemica
Genre tisk
Respondent

Odborníky i laickou veřejností s napětím očekávané rozhodnutí, zda i v letošním roce dojde k asanačním zásahům v pralesích Trojmezné, kde loni ekologové kácení zabránili blokádou, je na světě. Výrok Správy Národního parku Šumava zní: kácet se nebude. Rozhodnutí bylo učiněno vzhledem k rozsahu celkového napadení kůrovcem v této citlivé oblasti, které je částečně i důsledkem loňské blokády ekologických aktivistů, a také vzhledem k výraznému rozšíření lýkožrouta v lokalitě a nebezpečí vzniku velkých holin při asanaci čerstvě napadených stromů. Rozhodnutí nebylo učiněno na základě mínění úzkého okruhu aktivistů, ale bere na zřetel současný skutečný stav porostů v lokalitě a s ním spojená rizika.

Správa parku v loňském i letošním roce zdůrazňovala, že hlavním cílem diferencovaných zásahů v nejcennějších zónách Šumavy je zpomalit nepřirozeně rychlý rozpad porostů. Proto také začátkem května vydala povolení k letošním zásahům v 53 lokalitách prvních zón, přičemž zóna č. 124 Trojmezná byla projednávána v samostatném správním řízení. Jedním z účastníků správních řízení bylo i Hnutí Duha, jehož členové sice souhlasí s dlouhodobými cíly managementu parku, tedy i s postupným přechodem ekosystémů pozměněných člověkem na přírodní autoregulaci, nesouhlasí však se způsoby jejich dosažení „Rozhodnutí ohledně Trojmezné jsme přivítali. Vznikne zde plocha umožňující srovnání efektu různých postupů proti kůrovci,“ uvedl v reakci na rozhodnutí správy šumavského parku vedoucí programu Lesy Hnutí Duha Jaromír Bláha. Verdikt uvítali i odborníci a vědečtí pracovníci, mj. předseda Vědecké rady Krkonošského národního parku Igor Michal, člen odborného grémia ministerstva životního prostředí pro národní parky Leo Košťál, emeritní profesor Mendelovy lesnické a zemědělské university v Brně Dalibor Povolný a mnozí další.

„Na základě naší výzvy uchránili účastníci loňské blokády před kácením alespoň jednu z prvních zón šumavského parku. Blokáda vyvolala také tolik potřebnou veřejnou diskusi o poslání národních parků,“ uvádějí vědci v tiskové zprávě.

Rozhodnutí správy ohledně Trojmezné má ovšem jednu výjimku, tou je povolení důsledné asanace v ochranném pásu podél státní hranice s Rakouskem a Bavorskem v šíři nejvýše do 250 metrů. Zde budou napadené stromy káceny, aby byly co nejvíce eliminovány možné škody v sousedních hospodářských lesích obou zemí.