Turisté a park vedou boj o přechod

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Turisté a park vedou boj o přechod
Author Eva Tichá
Date 2005-12-20
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Národní park chce najít ideální trasu na Modrý sloup, to může otevření přechodu oddálit

Modrava – Turisté, kteří se těšili, že se příští rok konečně vydají malebnou šumavskou přírodou k Modrému sloupu a pak do Německa, mohou být zklamáni. Správci národního parku totiž nyní zvažují, zda nevyznačí k přechodu novou trasu. Její schvalování by otevření přechodu Modrý sloup opět zpozdilo. Jedna stará cesta přitom k hranici vede.

Šumavské obce a turisté o otevření přechodu žádají už roky. Národní park a ministerstvo životního prostředí letos oznámily, že Modrý sloup otevřou v polovině příštího roku.

„Pokud by park prosadil, že cesta k hranici povede po jiné trase, tak to bude znamenat jediné – otevření Modrého sloupu se zase odkládá. Nechápu, proč vymýšlejí novou trasu, když už tam jedna cesta vede,“ kritizuje průtahy krajská radní pro cestovní ruch Olga Kalčíková.

Park si nechal kvůli Modrému sloupu vypracovat studii. Ta má říci, kudy bude pro přírodu nejlepší, aby turisté chodili. Správci parku měli mít studii na stole do konce listopadu. Dostali ji ale až nyní. „Vždy se počítalo jen s jednou, a to stávající trasou. V takovém případě se může jen říci ano nebo ne pro otevření hranice. Proto se snažíme najít variantní řešení a vybrat tu trasu, kde budou minimalizovány zásahy do přírody,“ říká ředitel národního parku Alois Pavlíčko.

Po jaké trase park dovolí turistům chodit, zatím není jasné. Definitivní rozhodnutí prý padne na počátku příštího roku. Jednou z náhradních variant, kudy by se měli turisté k přechodu dostat, je trasa od Březníku přes Špičák na Modravsku.

„Park nechce otevřít Modrý sloup kvůli ochraně tetřeva. Jestli ale někde tetřev je, tak je to právě na Špičáku. Tohle je antiekologická a nejhorší varianta, jakou kdo mohl vymyslet,“ říká starosta Modravy Antonín Schubert.

Vedení parku kritizují kvůli zavřenému přechodu starostové po celé Šumavě. „Na Modrý sloup vede historická cesta, tak proč zbytečně vymýšlejí novou,“ říká starosta Rejštejna Jaroslav Petráň.

Území bez přechodu

Uzavřený přechod pro pěší Modrý sloup leží na Modravsku

Východně je nejbližší šance dostat se do Německa v jihočeské Bučině.

Západně v Gsengetu u Prášil Bučinu a Gsenget dělí přes 30 km