Turistický ruch a ochrana přírody se nevylučují

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Turistický ruch a ochrana přírody se nevylučují
Author Vladimír Vácha
Date 2007-03-30
Source Právo
Genre tisk
Respondent František Štangl

Jihočeský krajský radní František Štangl (ODS) po debatě u kulatého stolu v Bruselu řekl Právu:

  • V úterý jste se zúčastnil v Bruselu kulateho stolu o ekonomickem rozvoji v chráněných oblastech. Kdo se debaty účastnil?

Do diskuse, kterou moderoval senátor Bedřich Moldan, se zapojili zástupci jižních a západních Čech, Horního Rakouska, Bavorska, ale i Evropské komise. Program rovněž vyslechlo na šest desítek představitelu regionu z Italie, Rakouska, Německa, Slovenska, Finska, Madarska, a samozřejmě i z České republiky.

  • O cem se konkrétně hovorilo?

Stejne jako my vnimaji i nasi partneri to, že i když je území chráněno, nemělo by se rezignovat na jeho rozvoj, a tím na slusny život obyvatel, kteří zde žijí. Hovorilo se také o tom, že v prostoru Šumavy, například v oblasti Boletic, se zatím nedari realizovat rozvojove projekty, které by prispely k vyšší zaměstnanosti, prodlouzení turistické sezóny a které by měly i další pozitivní dopady na rozvoj této lokality, s tím, že důležitá bude ochota ke kompromisu.

  • Jake poznatky si z Bruselu odnasite?

Jsou tři Za nejdůležitejsi považuji ujistení zástupcu Evropské komise, že posláním soustavy Natura 2000, i když je určitým limitem, není blokovat rozvoj cestovního ruchu, ale pouze zajistit, aby uskutečnované projekty nepoškodily druh, kvůli nemuz byla na konkrétním miste Natura vyhlasena. Druhým je doporučení zapojit představitele ochrany přírody do projektu už při jejich priprave, neboť zkušenosti ze zahranici ukazuji, že se mnohem lépe předejde tomu, že někdo vklada finance do rozvijení zameru a někdo druhy pak jeho usili zmari. V poslední rade jsou pro mne cenné zkušenosti kolegu z Hornich Rakous a Bavorska, že se turisticky ruch a ochrana přírody nevylucuji.

  • Kdy by se zkušenosti z bruselského setkání mohly projevit v rozvoji cestovního ruchu na jihu Čech?

Na bruselsky kulaty stul by měla logicky navazat další jednání s orgány státní správy a samosprávy, ale i s ekologickými iniciativami a vše by mělo smerovat k tomu, že se domluvime na některých rozvojových projektech, které nebudou mít negativní dopad na přírodu, a přitom pomohou rozvoji šumavských obci.