Uklízení lesní kalamity ztíží sníh a spory o zakázky

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Uklízení lesní kalamity ztíží sníh a spory o zakázky
Author idnes.cz
Date 2007-01-21
Source idnes.cz
Genre internet
Respondent

Ministr zemědělství si ze vzduchu prohledl lesní kalamitu. Vlade navrhne, aby povolila rychlejsi těžbu. V polomech by se totiž na jare mohl rozmnožit kůrovec. Bezprostředne mohou uklizení zkomplikovat spory státních lesu se zpracovateli dřeva a také předpovidane snezení. Ministr Petr Gandalovic po letu nad lesy konstatoval, že škody nejsou tak velké jako například nedávno v Tatrách. Nejpostiženější je podle něj jihozapad Čech.

Prave tam správuje velké plochy státní podnik Lesy ČR, který celkove obhospodaruje asi polovinu porostu v republice. Orkán přišel v dobe, kdy firma vede spory o zadavani zakázek externím těžařským a zpracovatelským firmam. To by mohlo likvidaci kalamity zkomplikovat.

„Pouzijeme ustanovení zákona o veřejných zákazkach a tam, kde to půjde, budeme postupovat zrychleným (vyberovym) řízením,“ naznacil Gandalovic řešení v Otázkach Václava Moravce v CT.

Zavody státních lesu, které mají vlastní kapacity, například Boubín na Šumavě, už těžit začaly. V ostatních případech je podle ministra nastup můžu s pilami otazkou dvou až tři tydnu. Postup projedna Vláda.

Kůrovec bude mít sanci

I přesto se podle Gandalovice všechno kalamitní dřevo nestihne vytěžit do jarního začátku sezóny kůrovce. lesům CR totiž vítr pokacel víc než polovinu objemu roční těžby. žádné finance navíc ministerstvo uvolnovat nechce. „Verim, že si Lesy ČR pomohou samy,“ řekl.

Stejny metr má platit pro obecni či soukromě majitele lesu, i když diskusi o individualnich případech ministr nevyloucil. „Nechci ale dávat žádný obecny prislib,“ zdůraznil.

Pro konecne spotrebitele palivového dřeva by mohla mít kalamita pozitivní důsledek - ceny pravdepodobne po loňskem rustu mirne klesnou.

Do lesa nechodte, vyzyvaji lčr lidi Státní lesy už v pátek odhadly, že jim vichr způsobil největší škody v historii. (vice zde) To se postupně potvrzuje.

Firma za rok vytěží zhruba sedm milionu metrů krychlových dřeva, vichřice pokacela přes polovinu tohoto objemu.

Pro lidi je vstup do lesů stále nebezpečny. „V nadchazejicích dnech durazne nedoporučujeme navstevy lesu. Stabilita stromu po vichřici je narušena a hrozí nebezpečí jejich pádu či pádu velkých vetvi,“ řekl CRo1-Radiozurnalu mluvčí Lesů ČR Tomáš Vysohlid.

Po vichru přijde snih

Varovani meteorologu před silným větrem, které platí až do nedelního vecera, může zahy vystridat upozornení na snehovou nadilku.Podle v sobotu zvěřejnene předpovedi se v příštím tydnu postupně ochladi o více než deset stupnu oproti teplotam posledních dnu. Zlomovým dnem bude úterý, kdy se očekávaji první snehove prehanky zejména v horských polohách. Ve středu už se sníh objevi i v nizinach a zasype i jihozapad a střed Čech, kde právě v lesích leží desetitisice kubíků poskozeného dřeva. „Ve středu očekávame oblacno až zatazeno, na většině území občasne snezení. Nejnižší noční teploty -1 až -5 °C, nejvyšší denni minus tři až plus jeden stupen,“ sdělil iDNES.cz meteorolog Pavel Jovanovic.

Vitr může misty tvorit snehove jazyky. Očekáva se, že napadne až 15 centimetru sněhu, v horách za úterý a středu i třicet centimetru.