Vítězství člověka nad přírodou bývá krátkodobé

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Vítězství člověka nad přírodou bývá krátkodobé
Author Alois Mach
Date 2010-03-10
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Vítězství člověka nad přírodou bývá krátkodobé

Bohužel, z obsahu článku o sporech mezi starosty obcí na území Národního parku Šumava a správou národního parku vůbec není zřejmé, oč se spor vede. Samotná výška hladiny Vltavy v uvedeném úseku by nebyla důležitá, kdyby… Na území Šumavy jsou již jen Blanice a Vltava vodními toky, ve kterých se nacházejí perlorodky říční. A stále ubývají a možná už jsou v počtech, které nezajistí jejich reprodukci a perlorodky se tak stanou dalším vyhynulým nebo přinejmenším vymírajícím živočišným druhem. Možná nebude stačit k záchraně perlorodky ani 54 nebo 61 cm hladiny vodního toku. Nad vymírající perlorodkou zvítězí požitky vodních turistů a ziskuchtivost některých starostů a podnikatelů.

Jen málo lidí si uvědomuje, že člověčí vítězství nad přírodou je většinou krátkodobé a krátkozraké. A protože se zdaleka nejedná pouze o perlorodku říční, bude trvat jen nějakou dobu, než se příroda člověku postaví. Stejně, jako vyhynula civilizace jihoamerických vyspělých indiánů Nazca, jako skončilo povodí Nilu a mnohé další. Jen příčina bude jiná, ale začátek byl a je v pokračujícím poškozování přírodní rovnováhy.

Vodní turisty na Vltavě jsem měl možnost vidět a že by se chovali ohleduplně k mimořádně citlivé a vzácné přírodě, to jsem neviděl.

Prostě si to užívají po svém. Stejně tak bychom mohli pro své potěšení a požitky obětovat tetřevy, přírodní lesy a pralesy, chráněné živočichy i rostliny, apod... Je to snad cesta k udržitelnému stavu Země?

Alois Mach, Plzeň