Výběr z reakcí na dopis hejtmana Plzeňského kraje Petra Zimmermanna
Výběr z reakcí na dopis hejtmana Plzeňského kraje Petra Zimmermanna | |
---|---|
Author | Plzeňský deník |
Date | 2003 |
Source | Plzeňský deník |
Genre | tisk |
Respondent |
Text dopisu hejtmana Plzeňského kraje pro členy Poslanecké sněmovny a Senátu Parlamentu České republiky:
„Dovolte mi, abych se na Vás obrátil v naléhavé záležitosti plošného odumírání šumavských lesů, ke kterému dochází v důsledku rychlého a plošného šíření kůrovcové nákazy.
Zcela bezzásahový přístup na Šumavě, tak jak je dnes na velké ploše aplikován, by kromě odumření prakticky všech dnešních smrkových lesů a devastace krajiny znamenal i ohrožení života v šumavských obcích, a to zejména ztrátou pracovních příležitostí v turistice a lesním hospodářství.
Prosím věnujte tomuto vážnému problému svoji pozornost a seznamte se s tímto stanoviskem, které prezentuje názory lidí na Šumavě žijících a které by tedy měly být brány na zřetel při všech rozhodováních, které se Šumavy, Národního parku Šumava a Chráněné krajinné oblasti Šumava týkají.
Pomozte zachovat zelenou Šumavu a její přírodní hodnoty a charakter pro současnou i budoucí generaci.“
Citace z odpovědí na dopis hejtmana:
„Seznámil jsem se s návrhem Strategie dalšího postupu Ministerstva životního prostředí ve věci realizace doporučení, vyplývajících ze závěrů mise IUCN konané v září 2002 na Šumavě. Tento návrh se mi jeví jako rozumné stanovisko k dané problematice, které mimo jiné zohledňuje potřebu komunikace Ministerstva životního prostředí, Národního parku Šumava a obcí. Z toho důvodu považuji prozatím své další osobní angažování v této záležitosti za zbytečné.“
Martin Mejstřík, senátor (bez politické příslušnosti)
„Obrátil jste se na Senát v záležitosti plošného odumírání šumavských lesů v důsledku šíření kůrovcové nákazy. Zcela sdílím Váš názor a věřte, že se daným problémem budu zabývat se vší vážností. Pokud i já budu moci přispět k nápravě stávající situace, věřte, že tak učiním.
Alena Gajdůšková, senátorka (ČSSD)
„Potvrzuji příjem Vašeho dopisu. Osud šumavských lesů mi také leží na srdci. Přeji Vám ve Vašich snahách co nejvíc úspěchu. Hlavně přeji zdraví lesům Vašeho kraje.“
Jaroslava Moserová, senátorka (ODA)
„Věřím, že se podaří zásahy proti kůrovci prosadit a ukončit tak jeho šíření. Představa, že by zelená střecha Evropy, Šumava, byla suchá, je pro mne nepřijatelná. Byl by to konec turistiky i rozvoje celé oblasti. Šumavská příroda si jistě ochranu zasluhuje, ochrana však musí vedle přírody sloužit i lidem.“
Petr Smutný, senátor (ČSSD)
„Více než čtvrt století navštěvuji tento krásný kout naší země rok co rok a pokaždé se vracím domů s klidem v duši. Jednu vadu to ale v posledním období má: při návštěvě první zóny parku smutním z toho, jak se les mění, jak jej stále více odumřelých pahýlů ‘zdobí’. Věřte, že se o mě z tohoto stavu pokouší ‘mrtvice’ a ještě více z postojů neodborných ‘takyzachránců’, kteří hlasitě a radostně prohlašují, jak vše vyřeší a spací náletové stromky, které se budou řídit jejich pokyny (!?) a stanou se odolnými jak klimatu Šumavy, tak i škůdcům. O problému a Vaší výzvě povedu diskusi na každé možné úrovni. Nepochybuji o tom, že povede ke konkrétním činům.
Ladislav Svoboda, místopředseda senátu (ČSSD)
„Šumavu sleduji od dětství a mé srdce zaplesalo, když železná opona padla. Jaké ale bylo a je moje zděšení, když vidím, kterak roste opona nová, tentokrát zelená. Svůj boj k zeleným likvidátorům se snažím dávat najevo, seč mohu, ale je to sisyfovský boj a je zřejmě na spolupráci krajských zastupitelstev, aby předložila návrh na využití Šumavy opravdu udržitelné.“
Miroslav Beneš, poslanec (ODS)
Vážím si Vašeho zájmu o tuto problematiku, ani já bych si nepřál nic jiného než zachovat zelenou Šumavu pro další generace. Kompetence v této oblasti jsou zcela na straně Ministerstva životního prostředí a domnívám se, že jejich odborníci jsou schopni situaci vyhodnotit, aby se mohlo postupovat odpovídajícím způsobem. Vnímám, že máte obavy o další osud Šumavy a budu je mít na paměti, až Parlament bude projednávat novelu zákona o ochraně přírody.“
Jan Kasal, poslanec (KDU-ČSL)
„Uvedenou otázkou jsem se zabýval v rámci podvýboru pro životní prostředí výboru pro regionální rozvoj, státní správu a životní prostředí PS PČR. Vyžádali jsme si k uvedené problematice odborná stanoviska s návrhy na možná řešení.“
Jaromír Kohlíček, poslanec (KSČM)
„O problému postupné devastace rozsáhlých šumavských lesů od tamních rodáků či starostů v různých debatách slyšívám a z ‘dálky’ také znám ‘myšlenkový’ souboj mezi skupinami ochranářů přírody přoucími se o to, zda se nemocné kmeny mají kácet či naopak nechat vlastnímu vývoji bez zásahu lidské ruky. Nejsem odborník, ale domnívám se, že této části země se musí pomoci jinak než pasivním přístupem. Budu interpelovat pana ministra životního prostředí a žádat jej, aby vysvětil postoj Ministerstva životního prostředí, popsal kroky vedoucí k záchraně šumavských lesů a podrobně informoval o budoucnosti této oblasti.“
Miroslava Němcová, poslankyně (ODS)
„Jsem přesvědčen, že východiskem z Vámi naznačeného problému je pouze dlouhodobý program, na kterém bude nalezena shoda ochránců přírody, lesníků, přírodovědců, zástupců samospráv a místních obyvatel Takový koncept podle mého názoru chybí. Jsme svědky dlouhodobých rozporů a změn přístupů v péči o lesy, které jsou v konečném důsledku skutečným rizikem pro přírodu, rozvoj regionu i lidskou pohodu.“
František Pelc, poslanec (US-DEU)
„Buďte prosím ujištěn, že mně jako osobě s vysokým stupněm ekologického cítění není tento problém lhostejný a že při budoucím projednávání návrhů zákonů, které budou souviset s tímto tématem, rozhodně přihlédnu ke stanoviskům obcí, jež se ve zmíněných oblastech nacházejí.“
Eva Nováková, poslankyně (ČSSD)