Výsledky mise Světového svazu na ochranu přírody

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Výsledky mise Světového svazu na ochranu přírody
Author Helena Šulcová
Date 2003-03-06
Source ČRo
Genre rozhlas
Respondent Libor Ambrozek

Radiožurnál, Ranní radiožurnál

moderátor

Dnes bychom se měli dozvědět výsledky mise Světového svazu na ochranu přírody, který se zabýval situací na Šumavě. Právě závěry světových odborníků by mohly pomoci vyřešit otázku, jak bojovat s kůrovcem. Problém s lýkožroutem smrkovým, jak se kůrovec správně nazývá, už totiž má Národní park Šumava mnoho let. Ve studiu je s dalšími podrobnostmi Helena Šulcová, dobré ráno.

Helena Šulcová, redaktorka

Hezké ráno. Dnešní výsledky by mohly odpovědět na otázku, jestli se budou v Národním parku Šumava dál kácet stromy, anebo ne. Kácení stromů v prvních, tedy nejvzácnějších místech šumavského parku, povolil před čtyřmi lety tehdejší ministr životního prostředí Miloš Kužvart. Svůj krok zdůvodňoval obavou, aby se kůrovec dále nešířil. Od té doby se kácelo každoročně a padly tak tisíce kubíků stromů.

moderátor

Současný ministr životního prostředí Libor Ambrozek ale chce, aby kácení v nejvzácnějších zónách národního parku skončilo.

Helena Šulcová, redaktorka

Podle něj už totiž pominul důvod, proč stromy zasažené kůrovcem dál kácet. Ambrozek chce, aby si příroda v těchto lokalitách poradila sama. Tento návrh přivítali také ekologové, právě ti kritizovali kácení stromů od prvních chvil v momentě, kdy se s kácením začalo, dokonce měsíc bránili vlastními těly dřevorubcům v oblasti Trojmezné.

moderátor

Teď tedy čeká ministerstvo na závěry expertů ze Světového svazu na ochranu přírody. Ti by měli vydat doporučení pro další postup, které bude ministerstvo respektovat.

Helena Šulcová, redaktorka

Právě o názor světových expertů samo ministerstvo životního prostředí požádalo, resort už má podle šéfa Libora Ambrozka výsledky týden k dispozici.

Libor Ambrozek, ministr životního prostředí /KDU-ČSL/

To doporučení říká jasně, že ty první zóny by neměly být tak roztříštěné, že by to mělo být souvislé území a že v tom území by měly být mnohem přísnější podmínky ochrany než doposud.

Helena Šulcová, redaktorka

Jestli se tedy budou dál kvůli kůrovci kácet stromy nebo ne, se tedy dozvíme patrně dnes. Ještě bychom mohli připomenout, že kůrovec je brouk menší než špendlíková hlavička, napadá stromy staré zhruba osmdesát let, které mají dostatek lýka. Zdravý strom se dokáže jeho útokům úspěšně bránit, a to výronem pryskyřice.

moderátor

Problémy s kůrovcem jsou nejen na Šumavě, ale i v sousedním bavorském lese. Jak tedy řeší tyto potíže tam, to si řekneme v 8:50 s Helenou Šulcovou. Díky za informace, na slyšenou.

Helena Šulcová, redaktorka

Na slyšenou.