Vědci: Nejvíce škodí lesníci

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Vědci: Nejvíce škodí lesníci
Author Jana Machálková
Date 2006-05-13
Source Lidové noviny
Genre tisk
Respondent

Varovnou zprávu o neutěšeném stavu českých lesů podepsalo 230 vědců. Žádají po politicích nápravu.

Praha – I když se od roku 1989 životní prostředí velmi zlepšilo, Česká republika má v této věci pořád jeden velký nedostatek: lesy.

Stromy v nich jsou slabé, protože trpí asi čtvrtinovým úbytkem listů a jehličí. Lesníci do života lesa neúměrně zasahují a zavinili, že na mnoha místech je skladba lesa zcela nepřirozená. Pro stromy to znamená větší riziko, že podlehnou škůdcům.

Pod tato tvrzení se podepsalo 230 českých vědců. Varující zprávu poslali na ministerstva zemědělství a životního prostředí a žádají politiky o nápravu.

„Není v pořádku, že v této oblasti neexistuje žádná vize,“ říká Jan Farmač z České zemědělské univerzity. Je jedním z autorů zmíněné zprávy. Do lesů se podle něho musí vrátit přirozenost.

Smrk už nesmí převažovat

Lesníci podle vědců svými zásahy lesy ohrožují. Těžaři vždy vykácejí kus lesa a na vzniklý palouk jako náhradu vysadí mladé stromky. „Odolný les musí být rozmanitý. Tvoří ho mladé stromy, staré stromy, odrůstající stromy. Les má být smíšený,“ říká Farmač.

V českých lesích ale převažuje smrk, který se na trhu prodává výhodněji než jiné stromy. Lesníci jej proto vysazují, kde se dá, a nahrazují jím třeba i padlé listnáče. Tím narušují rovnováhu.

Vědci však varují: pokud bude smrk i nadále převažovat, hrozí potíže kvůli postupnému oteplování. Podmínky, ve kterých smrk není schopen růst, se vlivem klimatických změn posunou do vyšších nadmořských výšek. Smrky pak začnou hynout i ve vyšších polohách, kde dosud prospívaly.

Odborníci také upozorňují na riziko holosečí. Josef Rusek z Ústavu půdní biologie tvrdí, že na plošně vykácených místech na Šumavě zahyne veškerá půdní fauna, která byla součástí přirozeného prostředí tisíce let. V takto vyčerpané půdě se už podle Ruska mladým sazenicím nebude dařit.

Lesníci ale varování vědců považují za nepravdivá. „Řada podkladů je použita účelově, vytržena z kontextu. Materiál je značně nevyvážený,“ uvedl Petr Zahradník, ředitel Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti.

Podle ministra životního prostředí Libora Ambrozka (KDU-ČSL) jsou ale údaje, které vědci uvedli, reálné. Ministr slíbil, že bude prosazovat novelu lesního zákona.

„Moje představa o opatřeních, která je potřeba provést, se se stanoviskem odborníků z velké části překrývá. Součástí novelizovaného lesního zákona by určitě mělo být vyloučení holosečí či výsadba stromů odpovídajících přirozené druhové skladbě,“ řekl Ambrozek ČTK.

Vědci však říkají, že na neutěšený stav českých lesů upozorňovali už před čtyřmi lety v jiné zprávě. Od té doby se ale nic nezměnilo.