Vědci mezi lidmi objevili na 80 trofejí rysů

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Vědci mezi lidmi objevili na 80 trofejí rysů
Author Soňa Remešová, ČTK
Date 2004-06-18
Source ČTK
Genre tisk
Respondent

,


Životní prostředí a ekologie

Praha – Pracovníci Ústavu biologie obratlovců Akademie věd našli při monitorování rysů na jihu Čech mezi lidmi osmdesát lebek těchto šelem zastřelených v posledních dvaceti letech. Na Šumavě a Děčínsku se anonymně zeptali 204 myslivců, zda někdy rysa upytlačili. Z nich se 17 přiznalo k odstřelu jednoho zvířete, další tři uvedli, že jich zastřelili víc. Proti výsledkům ankety, kterou autoři publikovali loni v časopise Myslivost, se nyní postavila Česká myslivecká jednota. Tvrdí, že její členové po rysech nestřílejí.

„Zajímavé je, že se neohradili už loni, ale až teď, když je proti nim organizována kampaň,“ řekl ČTK autor ankety Jaroslav Červený. Výsledek své práce poskytl ekologickému sdružení Hnutí Duha, které vyhlásilo pytlákům boj poté, co někdo na Šumavě zastřelil samici rysa, která před smrtí porodila tři mláďata.

Zprávy o tom, že pytláci pocházejí z řad myslivců, jsou podle mluvčího jednoty Luďka Králíčka nepodložené. „Anonymní ankety pořádané kýmkoli jsou přinejmenším sporné a zavádějící,“ uvedl v prohlášení jednoty. Anketa podle Červeného sice není sociologickou studií se všemi náležitostmi, výpovědní hodnotu podle něj ale má. Myslivci v ní odpovídali také na to, proč po chráněných zvířatech střílejí. „Považují je za konkurenty lovu srnčí zvěře, také trofej a lovecký zážitek pro ně má cenu,“ shrnul Červený.

Šumavská populace podle něj nyní čítá zhruba třicet kusů, celkem v Česku nežije ani stovka rysů. O tom, zda bude kampaň ochránců přírody proti pytlákům mezi myslivci účinná, Červený pochybuje. „Může být i kontraproduktivní. Myslivci se mohou uzavřít do sebe,“ konstatoval.

Podle údajů Hnutí Duha již byla zřejmě zlikvidována severočeská populace rysa a v Beskydech a na Šumavě pokračuje nelegální lov. V jižních a západních Čechách se v důsledku ilegálního lovu za posledních deset let počet šelem výrazně snížil. Téměř úplně byly vyhubeny v Českém Švýcarsku a Jeseníkách, kde se nyní pohybuje jen několik jedinců. Žádný z pachatelů nebyl dopaden.