Vůně Šumavy stará sto let

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Vůně Šumavy stará sto let
Author Václav Koblenc
Date 2007-03-08
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Snímky z Fotoateliéru Seidel zaplnily Městský úřad v Českém Krumlově

Český Krumlov - Několik fotografií pořízených ze skleněných negativů slavného šumavského fotografa Josefa Seidela (1859–1935) je součástí výstavy Jižní Čechy známé i zapomenuté v prostorách krumlovského městského úřadu v Kaplické ulici. Tvoří ji především pět desítek starých fotografii a pohlednic.

Na městském úřadě si mohou lidé prohlédnout jedinečné záběry staré Šumavy, obcí i dávno zaniklých, Českého Krumlova před sto lety ve všední dny v pracovní době úřadu zřejmě až do letních prázdnin, uvedla mluvčí krumlovské radnice Jana Zuziaková.

Fotografickou část výstavy doplňují ukázky básní a prózy starých šumavských autorů, dřevorubců a sedláků. Jejich díla sesbíral a přeložil českobudějovický regionalista Jan Mareš v unikátní sbírce Kohoutí kříž. Josef Seidel se synem Františkem vytvořil a zanechal světové unikátní fotografické dílo, zachycující historii Šumavy od konce 19. Století do konce II. Světové války.

Zachovalo se ve fotoateliéru v Linecké ulici, který před dvěma lety koupil od dědiců Českokrumlovský rozvojový fond. Celé dílo je již uloženo v nových depozitářích, dům se opravuje a na jaře příštího roku otevře jako Muzeum Fotoateliér Seidel. Po roce zkoumání unikátního historického dědictví Fotoateliéru Seidel v Krumlově byli odborníci překvapeni, jak velké bohatství skrýval. Zjistili, že tam za 69 let vzniklo minimálně 140 tisíc snímků, zachovaly se i hodnotné dokumenty, zařízení fotokomory i celého domu.

Podařilo se opravit unikátní střechu fotoateliéru s posuvnými skly, která byla v havarijním stavu, uvedl Miroslav Reitinger, ředitel Českokrumlovského rozvojového fondu. Dům, v němž žil a tvořil Josef Seidel a jeho syn František, fond opravuje a zpracovává vzácný fotoarchiv z konce 19. a počátku 20. století.